Karma dla psów

Karma dla psów – czy się kierować? Czego się wystrzegać?

Sucha karma vs. mokra karma dla psów

Wybierając karmę suchą lub mokrą, trzeba wziąć pod uwagę bardzo wiele czynników. Istotne jest to, czy chodzi tutaj o karmę dla psów dorosłych, czy szczeniaków. Nie bez znaczenia jest także to, z jaką karmą pies miał do czynienia do tej pory. Wbrew pozorom niekoniecznie może być tak łatwo go namówić do zmiany karmy. To wszystko warto brać pod uwagę. Na początku z pewnością warto zaznaczyć, że obecnie na rynku są dobre zarówno suche, jak i mokre karmy, o świetnym składzie, przemyślanym układzie składników odżywczych, dopasowane do potrzeb zwierząt. Natomiast samo porównanie między karmą mokrą a suchą przedstawia się następująco. Karma sucha jest łatwiejsza w przechowywaniu, wolniej się psuje, można psu zostawić jedzenie nawet na cały dzień, jeśli jest taka konieczność i nic się z nim nie stanie nawet w bardziej słoneczny dzień. Niestety karma sucha nie nawadnia organizmu psa, a więc dodatkowo trzeba zadbać o to, aby pies miał cały czas dostęp do wody. Trudniej jest także ocenić skład takiej karmy. Karma mokra jest nie tylko bogata w składniki odżywcze, lecz także wodę, dzięki czemu pozwala o żywienie i nawodnienie psa zadbać kompleksowo. Jest także świeża, co nie jest bez znaczenia. W końcu łatwiej po otwarciu puszki ocenić jej jakość. Trzeba natomiast więcej uwagi przywiązywać do sposobu jej przechowywania. Sprawdź dobrą karmę mokrą dla psa: https://benjisplanet.com/kategoria-produktu/karma-mokra/

Karmy suche i mokre — na co zwracać uwagę?

Niezależnie od tego, czy dajesz swojemu psu mokrą czy suchą karmę, zadbaj o jej jakość. Czytaj skład – na pierwszym miejscu zawsze powinno być mięso. Psy to zwierzęta mięsożerne, karmy, których główną treścią są innego rodzaju wypełniacze, nigdy nie będą w stanie zaspokoić autentycznych potrzeb tych zwierząt. Nie daj się więc zmylić tym, co na okładce i sprawdzaj zawsze, co rzeczywiście zawiera skład karmy. Hasło marketingowe na opakowaniu niestety nie zawsze ma pokrycie w rzeczywistości. 

Przeczytaj również:  Czy cis jest trujący dla psa?

Skąd wiedzieć, jaka jest najlepsza karma? Paradoksalnie, stosując analogiczne kryteria do tych, jakimi kierujemy się, wybierając jedzenie dla samych siebie. Dobra dla twojego zwierzaka karma powinna być wolna od sztucznych barwników i aromatów, nie powinna zawierać sztucznych konserwantów, wszelkie obcobrzmiące i nic ci niemówiące nazwy w składzie powinny zapalać lampkę ostrzegawczą. Do tego dochodzi jeszcze jedno ważne kryterium — unikamy zbóż, które niestety producentom karm dla psów często służą za bardzo wygodne wypełniacze.

Dlaczego dla psa karma zbożowa to zły wybór?

Unikać karm z nadmiarem zbóż jako wypełniaczy to jedno, a decydować się na karmę bezzbożową, bezglutenową dla psa, to coś zupełnie innego. Ten drugi wybór jest jednak absolutnie właściwy. Dlaczego? Ponieważ układ pokarmowy psów nie jest przystosowany do trawienia glutenu w dużej ilości. Psy to zwierzęta mięsożerne, a nie miłośnicy pszenicy. Niestety zbyt duża ilość zbóż w diecie psa często przyczynia się do problemów z trawieniem, a nie rzadko także do znacznie poważniejszych problemów zdrowotnych. Jeśli chcesz ich uniknąć albo wiesz, że twój pies już ma problemy z układem pokarmowym, postaw na karmę bezzbożową. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *