choroby skóry

Choroby skóry u psa – objawy, leczenie, zapobieganie

Choroby skóry u psa należą do najczęstszych psich dolegliwości. Większość z nich ma podobne objawy, jednak ich przyczyny są bardzo różne. Choroby skórne mogą wiązać się z zaburzeniami hormonalnymi, mogą być powodowane pasożytami, infekcjami, drażniącymi substancjami lub alergenami. Dzięki codziennej pielęgnacji pupila jesteś w stanie szybko dostrzec początki niemalże każdej skórnej choroby.

Czytaj dalej Choroby skóry u psa – objawy, leczenie, zapobieganie
tłuszczak u psa

Tłuszczak u psa – przyczyny, objawy, leczenie

Zauważenie zmian w postaci guzków, zgrubień czy uwypukleń u psa często wywołuje strach i obawę o zdrowie przyjaciela u jego opiekuna. Niewielkie guzy, które podczas dotyku nie wywołują dolegliwości bólowych u zwierzęcia oraz charakteryzują się miękkością i elastycznością nazywane są tłuszczakami. Tłuszczak u psa jest łagodnym nowotworem o charakterze niezłośliwym, który występuje zwłaszcza u starszych psów. Co warto wiedzieć o tłuszczaku u psa? 

Czytaj dalej Tłuszczak u psa – przyczyny, objawy, leczenie
nużyca u psa

Nużyca u psa – co to za choroba?

Choroby pasożytnicze skóry są bardzo często diagnozowane u czworonogów. Trafne rozpoznanie atakującego psa patogenu daje szanse na wprowadzenie właściwego leczenia, które jest jedyną drogą do pełnej rekonwalescencji. Jedną z dolegliwości pasożytniczych, która wywoływana jest przez roztocz Demodex Canis jest nużyca. Co warto wiedzieć o nużycy u psa? Jakie objawy świadczą o zakażeniu nużeńcem? 

Czytaj dalej Nużyca u psa – co to za choroba?
grzybica u psa

Grzybica u psa – objawy, przyczyny i leczenie

Skóra psa jest bardzo wrażliwa na kontakt z patogenami. Wynika to ze specyficznej lokalizacji naskórka, który pokryty jest gęstą sierścią. Podwyższona temperatura oraz wilgoć są idealnymi warunkami do szybkiej kolonizacji grzybów, które przyczyniają się do rozwoju grzybicy skóry u czworonogów. Jakie objawy świadczą o rozwoju grzybicy u psów? Jak wygląda skóra objęta dermatozą?

Czytaj dalej Grzybica u psa – objawy, przyczyny i leczenie
Nosówka u psa

Nosówka u psa – objawy, zapobieganie i leczenie

Nosówka u psa to poważna choroba, która może zakończyć się nawet trwałymi uszczerbkami na zdrowiu pupila i jego śmiercią. Jest wysoce zakaźna, o dużym odsetku śmiertelności. Najbardziej narażone na chorobę są szczenięta między 3. a 6. miesiącem życia oraz starsze psy z obniżoną odpornością. Jedyną skuteczną metodą zapobiegania nosówce są szczepienia ochronne.

Czytaj dalej Nosówka u psa – objawy, zapobieganie i leczenie
pchły u psa

Pchły u psa – co warto wiedzieć?

Pojawienie się nagłych zmian w zachowaniu psa zawsze prowadzi do pojawienia się obaw o jego zdrowie u właściciela. Jedną z najpopularniejszych dolegliwości, którą można spotkać u czworonogów jest zakażenie pchłą psią. Inwazja pchły u psiaków jest bardzo często bagatelizowana, co może doprowadzić do rozwoju innych, groźnych chorób. Co warto wiedzieć o zakażeniu psią pchłą?

Czytaj dalej Pchły u psa – co warto wiedzieć?