Zmysł węchu jest dla psów najważniejszą cechą do poznawania świata. Dzięki niemu nie musisz się obawiać, że po dwu tygodniowej rozłące, twój pupil cię nie pozna. Dowiedz się, dlaczego tak się dzieje i jakie czynniki mają na to wpływ.
Dla człowieka doskonałość psiego węchu jest wręcz niewyobrażalna. Potrafi on wyczuć aromat z rzeczy, która dla ciebie po prostu nie pachnie. Cecha ta jest dla zwierząt bardzo ważna, a jej zachwianie znacznie upośledza i utrudnia im życie. Bez niej nie są w stanie zweryfikować, czy kogoś znają oraz pomóc w tropieniu przestępców, czy zaginionych osób pod lawinami śniegu. Poniżej opowiemy ci, na pytanie, skąd twój pies wie, że ty to ty.
Psi nos, czyli tam, gdzie wszystko się zaczyna
Mówiąc o doskonałości psiego węchu, musimy powiedzieć, co za nim stoi. Przede wszystkim jest to budowa nosa twojego pupila. Z pozoru małych rozmiarów narząd mieści w sobie błonę o gąbczastej formie. Jej obszar wynosi nawet do 400m2! Do tego konieczne są receptory zapachowe, dzięki którym pies ma możliwość zapamiętywania konkretnych kompozycji, w tym ciebie. Ich liczba to nawet 300 milionów! Możesz być więc spokojna, twój ukochany czworonóg rozpozna cię nawet po kilkuletniej rozłące.
Nos człowieka, a nos psa – tak bardzo inny?
Chcąc ci zobrazować, jak bardzo węch psa różni się od naszego, musimy wspomnieć o tym u człowieka. Twój nos ma o kilkadziesiąt razy mniejszą powierzchnię błony, a ilość receptorów wynosi zaledwie 4-6 milionów. Sama widzisz, że liczby te są znacznie mniejsze, co przekłada się na jakość zmysłu. Jesteśmy pewni, że pupil pozna twój ulubiony tusz do rzęs Lancome Hynose, podczas gdy dla ciebie nie ma on zapachu.
Pamięć węchowa u psa – nie zawsze taka sama
Węch u psa jest cechą poznawczą. Bez niego twój pupil nie będzie chciał jeść ani chętnie wychodzić na dwór. Na zmianę w jego jakości lub nawet częściową utratę ma wpływ kilka kwestii, niestety niezależnych od ciebie. W niektórych jednak przypadkach szybka diagnoza może pomóc wrócić zwierzęciu do zdrowia. Kiedy tak się dzieje, oto kilka najczęstszych przykładów:
- bardzo wysoka temperatura na zewnątrz uniemożliwia psu w pełni korzystanie ze zmysłu węchu, dzieje się tak, ponieważ skuteczne wąchanie nie jest możliwe, kiedy ma on otwarty pysk – tak się chłodzi twój pupil, gdy temperatura sięga 30 stopni;
- infekcje i zalegający śluz, który należy wyczyścić;
- choroby zakaźne;
- stan zdrowia pogarszający się wraz z wiekiem.
Czy pies rozpozna cię po twoich perfumach?
Od lat masz swój signature scent, np. Idole Lancome, który wyróżnia cię z tłumu. Jesteśmy pewni, że twój pies także go zna i odczuwa go ze znacznie większą siłą. Perfumy nie są jednak jedyną rzeczą, dzięki której pies cię pozna po długiej rozłące. Ważnym dla niego miejscem, które dokładnie zbada, są przede wszystkim twoje okolice intymne. Gruczoły, które się tam znajdują, dają psu sygnał, z kim ma do czynienia.
Węch u psa – gdzie wykorzystuje się jego potencjał
Psi przyjaciel to nie tylko doskonały towarzysz, z którym dzielisz swoją kanapę. Zwierzęta te doskonale odnajdują się w roli pomocników w wielu zawodach. Na pewno nie raz widziałaś je na lotniskach, czy też obszarach dużych skupisk ludzi. Mają tam za zadanie wytropić ewentualne materiały wybuchowe. W policji pies pomaga w znalezieniu potencjalnego sprawcy. Jest w stanie wyczuć swoją ofiarę nawet z 1 km. Oczywiście to średnia odległość, na którą ma wpływ wiele okolicznych czynników.
Pamięć węchowa u zwierząt – zapachy, których nie lubi pies
Istnieją aromaty, których twój czworonożny przyjaciel nie będzie tolerował. Wyczuwając je w danym miejscu, będzie od nich uciekał. Patent ten często wykorzystują ludzie, którzy nie chcą, aby zwierzę niszczyło np. grządki w ogrodzie. Część związków, które spotkają się z dezaprobatą psa, znajdziesz w domu. Są to:
- alkohol;
- amoniak;
- naftalina;
- drażniące detergenty;
- ostre i aromatyczne przyprawy;
- owoce cytrusowe;
- ocet.
Możesz być spokojna i jechać na wymarzone, miesięczne wakacje. Twój pies na pewno będzie za tobą tęsknił i przywita cię z radością. Nie musisz się martwić także o dom. Prawdopodobieństwo, że pojawi się w nim złodziej, jest w tym przypadku bardzo małe. Twój pupil na pewno go wyczuje i pokaże mu, kto tu pilnuje.