Skuteczne zabezpieczenie psa przed kleszczami

Skuteczne zabezpieczenie psa przed kleszczami

Zapobieganie kleszczom jest najważniejszym elementem profilaktyki przeciwkleszczowej u Twojego psa. Kiedy kleszcz opuści psa, trudno jest wykryć jego ugryzienie, ponieważ kleszcze nie muszą swędzieć. Kleszcze są powszechne w każdym środowisku, w którym żyją zwierzęta, ale obszary zalesione, szlaki i parki są szczególnie obfite w kleszcze. Jeśli mieszkasz na obszarze, na którym występuje duża populacja kleszczy, ogranicz eksploracje swojego psa i jak najczęściej przebywaj w domu.

Niedojrzałe kleszcze potrzebują wilgoci, aby przeżyć

Aby przetrwać, niedojrzałe kleszcze potrzebują wysokiego poziomu wilgotności. Zazwyczaj szukają zacienionych i wilgotnych miejsc do żerowania i rozmnażania. Długa trawa jest często kojarzona z kleszczami. Podczas spaceru z psem należy się odpowiednio ubrać i uważnie obserwować teren, na którym się znajdujemy. Dobrą zasadą jest unikanie chodzenia boso, w dżinsach lub szortach.

Zapobieganie jest najważniejszym krokiem w walce z kleszczami u psów

Aby zmniejszyć ryzyko ugryzienia przez kleszcza, możesz utrzymywać dom w czystości i oczyszczać go z chwastów. Sprawdzaj często psa po jego wyjściu na zewnątrz, zwłaszcza jeśli spędza dużo czasu w wysokiej trawie. Kleszcze lubią wilgotne miejsca, w których mogą się ukryć. Sprawdź, czy w uszach, na szyi i łapach psa nie ma kleszczy. Jeśli je zauważysz, natychmiast je usuń. Jeśli uważasz, że Twój pies ma kleszcza, jak najszybciej sprawdź, czy nie jest on zarażony.

Sposoby zapobiegania ugryzieniom kleszczy u psa

Istnieje wiele sposobów na usunięcie kleszczy ze skóry psa. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić kleszcza lub nie zaszkodzić psu. Przed próbą usunięcia kleszcza ze skóry psa upewnij się, że miejsce ukąszenia zostało zdezynfekowane alkoholem. Jeśli to możliwe, nie dotykaj kleszcza palcami, ponieważ gorąca zapałka może go poparzyć i spowodować uszkodzenie. Do usunięcia kleszcza można również użyć pęsety z cienką końcówką. Jeśli usuwasz kleszcza samodzielnie, pamiętaj, aby mocno go naciskać i nie smarować lakierem do paznokci ani wazeliną. Jeśli masz pęsetę, możesz ją również wysterylizować za pomocą alkoholu lub ognia.

Przeczytaj również:  Karma dla psów - dobra cena, wysoka jakość, udane zakupy

Leki zapobiegające kleszczom

Leki zapobiegające kleszczom są dostępne w kilku formach, w tym doustnej i miejscowej. Leki te są skuteczne w walce z kleszczami, ponieważ zabijają je i zapobiegają przyszłym inwazjom. W przeciwieństwie do nich, obroże przeciw pchłom i kleszczom są bezużyteczne. Chociaż mogą one zapobiec zarażeniu psa przez niektóre kleszcze, są nieskuteczne wobec wszystkich gatunków kleszczy. Aby znaleźć najlepszy lek zapobiegający kleszczom, powinieneś najpierw skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Karmienie psa zbilansowaną dietą w celu zwalczania patogenów przenoszonych przez kleszcze

Chociaż nie jest konieczne podawanie psu specjalnej diety w celu zwalczania chorób przenoszonych przez kleszcze, warto chronić go przed zarażeniem się takimi stworzeniami. Kleszcze mogą przenosić takie choroby jak gorączka plamista Gór Skalistych i erlichioza. Chociaż choroby te rzadko są przenoszone przez kleszcze na psach, nadal mogą być niebezpieczne dla ludzi. Niektóre z tych chorób, takie jak borelioza i gorączka plamista Gór Skalistych, są śmiertelne lub bardzo zaraźliwe.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *