Jazda samochodem z psem

Jazda samochodem z psem – podstawowe zasady bezpieczeństwa

Podczas podróży samochodem trzeba zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz psu. Nie można pozwolić, by ten przeszkadzał w kierowaniu pojazdem, ponieważ może to doprowadzić do kolizji drogowej. Zobacz, jak bezpiecznie jeździć samochodem z psem!

Nie wszystkie psy dobrze znoszą podróż samochodem. Są jednak i takie zwierzaki, które bardzo cieszą się możliwością przeżycia samochodowej przygody. Mogą one w swojej ekscytacji przeszkadzać prowadzącemu pojazd. Ważne jest, aby zapewnić psu odpowiednio bezpieczne warunki podczas podróży. Chcesz wiedzieć, jak jeździć samochodem z psem? Przeczytaj nasz artykuł!

Jak przygotować psa do podróży samochodem?

Zanim wyruszysz w podróż ze swoim psiakiem, warto wcześniej wybrać się z nim na spacer. Dzięki temu zwierzak zaspokoi swoje potrzeby fizjologiczne. Po spacerze nie będzie on też tak aktywny podczas podróży. Krótki spacer powinien wystarczyć, by pies zachowywał spokój w aucie. Pamiętaj też, by twój pies napił się wody, zanim wsiądzie do samochodu. Nie podawaj mu jednak nic do jedzenia przez kilka godzin przed podróżą. Jeżeli twój pies cierpi na chorobę lokomocyjną, to jest ryzyko, że zwróci pokarm. Nie będzie to przyjemne ani dla ciebie, ani dla niego.

Podróż samochodem z psem – co warto wiedzieć?

W czasie podróży musisz pamiętać, by twój pupil miał wygodną pozycję. Zwróć też uwagę na to, czy w samochodzie nie jest zbyt ciepło. Pies może źle znieść wysoką temperaturę. Możesz więc otworzyć okno lub włączyć klimatyzację. Z otwieraniem okna należy jednak uważać. Staraj się, by nie było ono otwarte zbyt szeroko, ponieważ pies wychylający się przez otwór może być narażony na duże niebezpieczeństwo. 

Przeczytaj również:  Co szkodzi psu?

Pamiętaj o postojach!

Wybierasz się ze swoim psem w wielogodzinną podróż? Nie możesz zapomnieć o postojach! Staraj się zatrzymywać co dwie godziny, aby dać psu wody i pozwolić mu na załatwienie potrzeb fizjologicznych. Zatrzymaj się i po prostu idź z psem na krótki spacer. Dzięki temu twój pies zdecydowanie lepiej zniesie czas spędzony w aucie. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj psa w zamkniętym samochodzie w ciepłe dni!

Jeżeli boisz się, że w czasie twojej podróży wydarzy się kolizja lub inne zdarzenie losowe, to pamiętaj, że najtańsze OC na stronie Beesafe możesz kupić już teraz! Ubezpieczenie assistance to jedna z rzeczy, o które warto zadbać jeszcze przed podróżą!

Przewożenie psa samochodem od strony prawnej

W naszym kraju nie ma konkretnych zapisów prawnych, które wprost mówią o przewożeniu zwierząt w samochodzie. Należy jednak przewozić psa w taki sposób, aby nie stwarzał on niebezpieczeństwa. Artykuł 60.1 Kodeksu drogowego mówi, że zabronione jest użytkowanie pojazdu w taki sposób, by zagrożone było bezpieczeństwo osób znajdujących się w jego wnętrzu. Zwierzę w samochodzie może w pewnym stopniu stanowić niebezpieczeństwo dla pasażerów, jeżeli kierowca skupi na nim zbyt dużo uwagi. Artykuł 35.1 Ustawy o ochronie zwierząt mówi, że osoby narażające życie zwierząt mogą być zagrożone karą pozbawienia wolności do dwóch lat.

Za nieprawidłowe przewożenie psa może grozić mandat!

Chociaż przepisy nie regulują tego, w jaki sposób przewozić psa, to i tak można dostać mandat. Wszystko zależy od interpretacji zapisów, której dokona policjant. Mandat może w tym przypadku wynieść nawet 200 złotych!

Jak bezpiecznie przewozić psa?

Bezpieczeństwo psa w podróży powinno być dla ciebie bardzo ważna. Możesz zaopatrzyć się w specjalne pasy dla psa, które będą ograniczały jego swobodę poruszania się po samochodzie. Ten produkt właściwie bardziej przypomina smycz niż klasyczne pasy, których używa człowiek. Powinny one zapewnić mu wystarczający poziom bezpieczeństwa. Zwróć jednak uwagę na to, jak twój pies czuje się w takim zabezpieczeniu. Jeżeli pasy będą go uciskały, to podróż może stać się bardzo nieprzyjemna. Małe psy możesz też przewozić w klasycznych transporterach, tam na pewno będą bezpieczne. 

Przeczytaj również:  Ciąża u psa - co warto wiedzieć?

Zadbaj o to, aby podczas podróży twój zwierzak był bezpieczny. Nie może on ci przeszkadzać w czasie kierowania pojazdem, ponieważ może to doprowadzić do kolizji drogowej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *