Nadmierne wypadanie sierści u psa- jak temu zapobiec?

Nadmierne wypadanie sierści u psa- jak temu zapobiec?

Istnieje kilka prostych sposobów zapobiegania nadmiernemu wypadaniu sierści u psa. Przede wszystkim należy unikać wszelkich warunków, które mogą to spowodować, takich jak oparzenia słoneczne, niewłaściwe odżywianie i laktacja. Narażenie na działanie silnych środków chemicznych i ostrego światła słonecznego może powodować wypadanie sierści. Również nadmierne żucie i lizanie może powodować utratę włosów. Doskonałym środkiem zaradczym jest roztwór octu, ponieważ powstrzymuje on pchły i tasiemce przed składaniem jaj.

Stres

Mowa ciała psa jest ważną wskazówką co do przyczyny nadmiernego wypadania sierści. W sytuacjach stresowych psy mają tendencję do skomlenia, szczekania lub nadmiernego dyszenia. Mogą nawet nadmiernie ziewać, znacznie głośniej niż pies śpiący. Ponadto zestresowane psy wykazują rozszerzone źrenice i nadmiernie się liżą. Choć mogą wydawać się posłuszne, oznaki stresu mogą być również subtelne, takie jak podkulanie ogona lub sztywność.

Niewłaściwe odżywianie

Prawidłowe żywienie ma kluczowe znaczenie dla psów, ponieważ wspomaga prawidłowe funkcjonowanie komórek i zdrowy układ odpornościowy. Właściwa dieta wspomaga również zdrowe kości i sierść. Brak odpowiedniego żywienia jest czynnikiem przyczyniającym się do wielu problemów zdrowotnych psów. Chociaż może się to wydawać prostym zagadnieniem, skutki niedożywienia u psów mogą być daleko idące. Niewłaściwa dieta jest jedną z najbardziej możliwych do uniknięcia przyczyn powstawania sierści.

Laktacja

Kiedy Twój pies jest w ciąży, może to być bardzo nerwowe. Może to również prowadzić do zagrażającego życiu stanu, znanego jako gorączka mleczna. Objawy gorączki mlecznej mogą być katastrofalne w skutkach zarówno dla karmiącej matki, jak i dla szczeniąt. Oprócz nadmiernej utraty sierści, na gorączkę mleczną może cierpieć również Twój pies. Poniżej podajemy kilka objawów, na które należy zwracać uwagę. Chociaż laktacja u psów jest całkowicie naturalna, może ona prowadzić do poważnych problemów.

Przeczytaj również:  Jak chronić dom przed zniszczeniem przez psa?

Infekcja

Jeśli szukasz sposobu, aby zapobiec nadmiernemu wypadaniu sierści u psów, oto kilka wskazówek dla Twojego pupila. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy pies nie ma infekcji. Roztocza to mikroskopijne stworzenia, które żyją na powierzchni skóry i w mieszkach włosowych Twojego psa. Mogą one powodować wypadanie włosów, swędzenie, a nawet uszkadzać sierść. Najczęściej spotykane rodzaje roztoczy to świerzbowiec i roztocza demodex. Roztocza demodex nie są zakaźne, ale mogą powodować wzmożone linienie u psów.

Odwodnienie

Psy nie są w stanie wyrażać swoich potrzeb w taki sam sposób jak my, dlatego ważne jest, aby sprawdzać, czy nie występują u nich objawy odwodnienia. Jedną z najłatwiejszych oznak odwodnienia jest utrata elastyczności skóry. Aby sprawdzić, czy pies jest odwodniony, uszczypnij skórę psa między łopatkami i puść ją po dwóch sekundach. Pies odwodniony będzie miał dłuższe napięcie niż pies dobrze nawodniony.

Alergia na ugryzienia pcheł – zapalenie skóry

Alergia na pchły może mieć niszczący wpływ na sierść i życie psa, ale na szczęście łatwo jej zapobiec. Pchły są małe i szybkie, co czyni je idealnymi żywicielami alergii. Kiedy pchły ukąszą, mogą łatwo zakraść się na Twojego psa podczas spaceru, zabawy w parku, a nawet podczas snu na kanapie. Ale pchły nie muszą żyć tylko na Twoim psie; mogą również ukrywać się w Twoim domu, chowając się w szczelinach między poduszkami, a nawet w łóżku psa.

Olej rybi

Uzupełnienie diety psa olejem rybnym może zapobiec nadmiernemu wypadaniu sierści i zapewnić lśniące, zdrowe futro. Jego składniki działają jak sygnały komórkowe, które pomagają regulować stany zapalne i promują zdrową skórę i sierść. Pomaga również zapobiegać chorobom serca i zapaleniu stawów oraz może zmniejszać swędzenie spowodowane alergiami. Korzyści płynące z suplementacji olejem rybim są liczne i mogą być warte ceny suplementu. Ale jak działa olej rybi?

Przeczytaj również:  Pies w domu a dziecko – na co należy się przygotować?

Szczotkowanie

Najlepszym sposobem zapobiegania nadmiernemu wypadaniu sierści u psa jest regularne kąpanie psa. Stosuj dobrej jakości szampon dla psów, aby utrzymać połysk sierści i zapobiec podrażnieniom. Kąpiel psa latem jest szczególnie ważna, ponieważ zaraz po niej pojawia się nadmierne linienie. Regularne wizyty u lekarza weterynarii pozwolą utrzymać psa w zdrowiu, a Ty możesz wykorzystać ten czas na sprawdzenie, czy nie pojawiły się nowe problemy zdrowotne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *