suchy nos u psa

Czy suchy nos u psa zawsze oznacza chorobę?

Psi nos jest wyjątkowo czułym i wrażliwym na bodźce narzędziem. Jego głównym zadaniem jest pełnienie roli poznawczej oraz nieustanna analiza zapachów, które dochodzą do niego ze świata zewnętrznego. Nos psa umożliwia mu również odbieranie nastawienia i stanu emocjonalnego swojego właściciela, innych ludzi oraz zwierząt. W świecie zwierząt wciąż krąży przekonanie, że suchy nos u psa zwiastuje chorobę pupila. Mimo, że wilgotny i zimny nos z pewnością jest oznaką zdrowia psa, warto dowiedzieć się, czy suchy nos zawsze oznacza chorobę?

Co warto wiedzieć o nosie psa?

Zmysł węchu jest bardzo ważny dla każdego zwierzęcia, szczególnie dla psa. Z uwagi na jego istotę, u czworonogów jest on szczególnie rozwinięty, a swoją sprawnością i możliwościami poznawczymi znacznie przewyższa zdolności ludzkiego nosa. Dodatkowym atutem psiego nosa jest jego ruchomość. Taka budowa narządu węchu sprzyja lepszej lokalizacji źródeł konkretnego zapachu, a dodatkowo pozwala na wdychanie większej ilości powietrza, niż w przypadku ludzi. Każdy właściciel czworonoga spędza z nim na spacerze czy zabawie każdą wolną chwilę, dlatego zmiana jego temperatury oraz wilgotności jest bardzo często zauważana niemal natychmiast.

Jaki powinien być nos psa? Zgodnie n najnowszą wiedzą weterynaryjną, nos psa w fizjologicznym stanie powinien być chłodny oraz wilgotny. Mokry i zimny nos pozwala psu na właściwie pobieranie cząsteczek zapachowych, które po rozpuszczeniu w wodzie obecnej na nosie są łatwiej rozpoznawalne przez pupila. Warto jednak pamiętać, że ciepły czy suchy narząd węchu nie zawsze oznacza chorobę czy poważne problemy ze zdrowiem.

Kiedy nos psa może być suchy?

Powierzchnia nosa psa jest bardzo wrażliwa. Śluzówka, która pokrywa psi narząd węchu reaguje na czynniki środowiskowe w podobnym stopniu, co nos ludzki. Nos psa może stać się cieplejszy lub suchy w sytuacji, gdy:

  • przebywa w pomieszczeniach o złym przepływie i cyrkulacji powietrza,
  • w miejscu jego przebywania powietrze jest nadmiernie suche, 
  • po wybudzeniu się ze snu w nienaturalnej pozycji,
  • podczas przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach, 
  • po ocieraniu nosem o przedmioty charakteryzujące się twardą nawierzchnią,
  • po kopaniu i zabawie ziemią,
  • podczas spaceru w rażącym słońcu lub silnym wietrze.
Przeczytaj również:  Ile trwa cieczka u psa - co warto wiedzieć na jej temat?

Śluzówka nosa psa jest bardzo wrażliwa na działanie powyższych czynników. Jej wysuszenie często prowadzi do rozwoju strachu u właścicieli, niemniej jednak warto pamiętać o zdroworozsądkowym podejściu do opieki nad czworonogiem.

Kiedy suchy nos u psa powinien martwic właściciela?

Suchy nos u psa nie zawsze jest objawem rozwijającej się choroby w ustroju czworonoga. Niemniej jednak, jeśli przesuszeniu śluzówki towarzyszą dodatkowe symptomy, takie jak gorączka, osowiałość zwierzaka czy utrata apetytu, suchość nosa może być oznaką toczącego się w organizmie czworonoga stanu zapalnego.

Innymi schorzeniami, którym towarzyszy suchy oraz ciepły nos są:

  • odwodnienie, czyli nadmierna utrata płynów ustrojowych przez zwierzaka, który może być poprzedzony wymiotami, biegunką lub nieprawidłowym dostępem do pożywienia i wody,
  • nadmierna ekspozycja na słońce, która doprowadziła do rozwoju poparzeń słonecznych. W tym przypadku suchości nosa towarzyszy zaczerwienienie oraz silne łuszczenie się naskórka, który powleka nos,
  • nosówka, która jest wysoce zakaźną dolegliwością u psów. Pierwszym symptomem choroby jest wysoka gorączka, której konsekwencją jest odwodnienie się psa i wysychanie błon śluzowych nosa,
  • alergie, które przyczyniają się do nadmiernego przesuszania śluzówki nosa. Aby pozbyć się problemu i objawów uczulenia konieczne jest wykonanie całej diagnostyki, która pomoże poznać substancje alergizujące zwierzaka.

Zdrowie psa dla jego właściciela z pewnością jest najważniejsze. Warto pamiętać, że suchy oraz mokry nos nie powinien stanowić jedynego źródła diagnostycznego dla opiekuna czworonoga. Wszelkie symptomy lub niepokojące objawy zauważone u zwierzaka warto niezwłocznie skonsultować z lekarzem weterynarii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *