pies w domu

Kupno domu, w którym będą mieszkać zwierzęta – praktyczny poradnik

Planując kupno domu należy wziąć pod uwagę potrzeby jego wszystkich przyszłych mieszkańców, w tym również zwierząt. W jaki sposób wybrać najlepszy dla nas dom i o czym pamiętać podejmując decyzję o jego kupnie, mając na uwadze także dobro naszych zwierzaków?

Zakup domu krok po kroku

Planując zakup domu powinniśmy przede wszystkim określić, czy wolimy nabyć dom od dewelopera, na rynku pierwotnym, czy może od jego poprzedniego właściciela. Od tego wyboru zależeć będzie cały przebieg transakcji. Jeżeli dom kupujemy od dewelopera i powstaje on w ramach jeszcze nieukończonej przez dewelopera inwestycji, wówczas z deweloperem podpisywać będziemy umowę deweloperską, dokładnie opisaną w tak zwanej ustawie deweloperskiej. Taka umowa obowiązkowo zawierana być musi w formie aktu notarialnego, a deweloper zobowiązany jest przepisami ustawy między innymi do zapewnienia kupującym środków ochrony ich wpłat – środki wpłacane przez kupujących nie trafiają bezpośrednio na rachunek dewelopera, a na indywidualny rachunek powierniczy nabywcy (otwarty lub zamknięty). Od rodzaju rachunku zależny będzie termin zwalniania z niego środków na rachunek dewelopera – albo następować to będzie po zakończeniu przez dewelopera kolejnych etapów budowy (w przypadku rachunku powierniczego otwartego), albo już po zakończeniu budowy i przeniesieniu własności domu na kupującego (jeżeli deweloper stosuje rachunek powierniczy zamknięty). Warto jest pamiętać o dokładnym sprawdzeniu umowy przed jej podpisaniem. Kolejnym etapem, już po zakończeniu budowy, będzie odbiór techniczny budynku, podczas którego kupujący, często przy wsparciu pomocnika (na przykład inżyniera lub inspektora budowlanego), sprawdza stan techniczny domu oraz zgodność wykonanych prac z umową i z obowiązującymi przepisami, a do usunięcia wykrytych podczas odbioru usterek zobowiązany jest deweloper (po uznaniu ich za zasadne). Ostatnim etapem jest podpisanie przez kupującego i dewelopera, także w formie notarialnej, umowy przenoszącej własność domu. Więcej informacji na temat kupna domu od dewelopera znaleźć można w tym artykule: https://pewnylokal.pl/porady/na-co-zwrocic-uwage-przy-zakupie-domu-od-dewelopera

Przeczytaj również:  Obowiązkowe szczepienia dla psa

Z kolei jeżeli dom kupujemy na rynku wtórnym, konieczne będzie jego wcześniejsze dokładne sprawdzenie pod kątem technicznym oraz prawnym, w czym pomocne może okazać się wsparcie odpowiednio inżyniera lub inspektora budowlanego oraz prawnika. Dzięki temu zyskamy pewność, że zakup wybranego domu będzie słusznym krokiem i nie narazi nas na zbędne wydatki i komplikacje. W przypadku zakupu, dokonywanego na rynku wtórnym, zazwyczaj pierwszą zawieraną ze sprzedającym umową będzie umowa przedwstępna (warto dopilnować jej podpisania w formie notarialnej, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo transakcji), a zakup wieńczyć będzie podpisanie umowy sprzedaży, obowiązkowo u notariusza. Zakup nieruchomości na rynku wtórnym wiąże się z koniecznością odprowadzenia przez kupującego podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 2% rynkowej wartości przedmiotu umowy.

Zwierzęta w nowym domu – jak zadbać o ich komfort

Przede wszystkim pamiętać należy o zapewnieniu zwierzakom (lub zwierzakowi) dostosowanego do ich potrzeb miejsca – w przypadku psa będzie to miejsce dla jego legowiska i ulubionych zabawek, w przypadku kota – miejsce na drapak, kuwetę i także legowisko, przy czym nie zawsze w przypadku kotów legowisko okazuje się niezbędne. 

Ważne będzie zadbanie o bezpieczeństwo zwierząt – przede wszystkim pamiętać należy o ukryciu przewodów elektrycznych. W przypadku kotów konieczne jest osiatkowanie wyżej położnych otwierających się szeroko okien lub tarasu. W ogrodzie rozważyć można zamontowanie woliery, która będzie pełnić funkcję zewnętrznego wybiegu.

W kontekście dbałości o ograniczenie ilości uszkodzeń, które mogą pojawić się na skutek obecności w domu zwierząt, warto jest zadbać o zabezpieczenie przed drapaniem drzwi (na przykład poprzez montaż specjalnych osłon na drzwi) oraz podłóg (przydatne może okazać się ich zabezpieczenie odpornym lakierem). W przypadku posiadania kota dopilnować trzeba dostępności drapaka, co pozwoli na zminimalizowanie szkód w postaci zniszczonych na skutek ostrzenia pazurów obić mebli.

Przeczytaj również:  Zwolnienie lekarskie na psa lub kota – informacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *