Coraz więcej par organizujących wesele w plenerze decyduje się na obecność psów. Przed uroczystością należy dobrze rozważyć zalety i wady pomysłu, a w przypadku podjęcia decyzji o czworonogach podczas wieczoru warto pamiętać o zasadach, dzięki którym wieczór będzie udany.
O weselu w plenerze słów kilka
Pomysłów na zorganizowanie wesela jest zapewne tyle, co par młodych przed ołtarzami. Od tych tradycyjnych po najbardziej wymyślne i nietypowe. Wesele w plenerze pojawia się w głowach planujących coraz częściej. Przy planowaniu takiego typu imprezy otwierającej nowy etap w życiu młodych warto pamiętać o kilku kwestiach, które nie pojawiają się przy uroczystościach w zamkniętej sali. Pierwszą z nich będzie oczywiście pogoda, a, jak łatwo się domyślić, bywa ona nieprzewidywalna. Drugą podstawową cechą wesela w plenerze odróżniającą je od wesela na sali jest bardzo często fakt, że stylizacje nie tylko zaangażowanych w uroczystość, ale też gości, muszą być przemyślane na inne warunki niż te panujące w budynkach. Trzecim aspektem natomiast, który poruszymy w tym artykule, jest… bardziej elastyczna lista zaproszonych. Pary młode zdecydowanie częściej decydują się na włączenie w imprezę czworonożnych przyjaciół rodzin i znajomych – psów! Jak to mówią, pies to najlepszy przyjaciel człowieka! Czy ta decyzja to strzał w dziesiątkę i hit wesel w plenerze czy jednak powód dodatkowych zmartwień i kłopotów?
Zalety psów na weselu w plenerze
Co zatem przemawia za tym, żeby zaprosić gości wraz z ich kudłatymi przyjaciółmi? Z całą pewnością jest to ułatwienie dla osób, którzy nie mają możliwości znalezienia opieki dla zwierzęcia na dzień ślubu. Będzie to też ukłon w ich stronę, gdy pokażemy, że traktujemy ich zwierzę jak członka rodziny. Z uwagi na to, że wesele odbywa się na wolnym powietrzu, psy będą czuły się komfortowo i swobodnie podczas całej uroczystości, a przy okazji będzie to dla nich okazja do socjalizacji z innymi czworonogami. Dodatkowo, impreza stanie się niewątpliwie wyjątkowa dla wszystkich zaproszonych, którzy dzięki temu długo będą wspominać wieczór.
Argumenty przeciw psom na weselach
Mimo wielu powodów przemawiającym za psom na uroczystościach w plenerze, istnieje jednak kilka kontrargumentów. Jednym z nich są potencjalne alergie pozostałych gości, którzy mogliby czuć się niekomfortowo podczas wieczoru lub wręcz zrezygnować z udziału. Innym kłopotliwym aspektem jest fakt, że jeśli na weselu pojawi się kilka psów, nie mamy pewności, że będą się one ze sobą dogadywać i nie dojdzie między nimi do żadnej konfrontacji. Zachowanie zwierząt jest też bardzo ciężko kontrolować, co może okazać się niewygodne przy zaplanowanym wieczorze. Nawet najbardziej wychowany pies w stresującej sytuacji może zachowywać się inaczej niż na co dzień.
Pies i plener – o czym pamiętać
Bilans zalet i wad każdy musi wykonać na własną rękę, bo nikt nie zna gości tak dobrze, jak para młoda organizująca własne, wymarzone wesele w plenerze! Jeśli już decydujemy się na zaproszenie nie tylko rodziny i przyjaciół, ale również ich kudłatych towarzyszy, musimy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim, należy poinformować wszystkich gości o tym, że na uroczystości pojawią się psy, żeby mogli się oni przygotować i podjąć najlepsze dla nich decyzje. Warto również poinformować właścicieli czworonogów o rzeczach, które będą dla nas ważne. Przykładowo: obowiązek sprzątania po psie czy posiadania smyczy. Po stronie organizatorów powinny się znaleźć takie obowiązki, jak zapewnienie wody do picia czy spokojnej przestrzeni, gdzie zwierzęta będą mogły odpocząć od hałasów i podekscytowanych gości. Wesele w plenerze oznacza oczywiście świeże powietrze, jednak ważne może być zapewnienie cichego miejsca. Wiele par decyduje się również na zatrudnienie opiekuna zwierząt na czas przyjęcia. Taka osoba odciąży nie tylko organizatorów, ale również właścicieli psów.