Znaczna część opiekunów czworonogów nawet nie zastanawia się, jak kąpać psa. Są osoby, które biorą zwierzaka do wanny, odkręcają wodę, leją szampon, szorują, wycierają. Popełniają sporo szkodzących pupilowi (i sobie) błędów. Zobacz, jak kąpać psa prawidłowo!
Według większości weterynarzy pies powinien poczekać na pierwszą porządną kąpiel przynajmniej do ukończenia 6. miesiąca życia. Mycie okaże się niezbędne tylko w sytuacji, kiedy szczeniak mocno się wybrudzi. Jeżeli sierść nie jest sklejona błotem, z kąpaniem psiaka spokojnie możesz zaczekać kolejne 3 miesiące. To optymalny czas, by przyzwyczajać go do kąpieli na przyszłość. Jakie są zasady mycia szczekającego zwierzaka? Sprawdź!
Dlaczego trzeba kąpać psy? Dla siebie i dla nich!
Psy uwielbiają tarzać się w błocie, a czasami niestety również w odchodach. Maskowanie swojego zapachu to zachowanie atawistyczne i element przygotowań do polowania. Jeśli jednak kurz, grudki ziemi, błoto i inne zabrudzenia pozostaną na sierści przez zbyt długi czas, zmniejszy się odporność psa. Podobne rezultaty dadzą także zbyt częste kąpiele.
Czysta psia sierść ma duże znaczenie również dla ciebie. Kontakt z zabrudzeniami może przyczyniać się do widocznych, drażniących zmian na ludzkiej skórze. Jak się z nimi uporać? Stosuj odpowiednie kosmetyki, np. preparaty zawierające retinol. Specjaliści od pielęgnacji cery polecają również serum z witaminą C do wzmocnienia i ochrony skóry.
Jak kąpać psa – najważniejsze informacje i wskazówki
Nie ma uniwersalnego sposobu, który sprawdzi się przy każdym psie. Część lubi wodę, ale inne czworonogi wręcz panicznie się jej boją. Część porad na temat tego, jak kąpać psa, pozostaje jednak niezmienna. Podczas mycia szczekającego przyjaciela zastosuj poniższe zasady:
- Zadbaj o optymalną temperaturę wody, czyli 37–39 °C.
- Na początek rozczesz skołtunioną sierść.
- Delikatne namaczanie zacznij od łap i karku.
- Pamiętaj, że psy lepiej znoszą dotykanie tylnych łap niż przednich.
- Podczas rozprowadzania szamponu wykonuj ruchy masujące, pobudzające krążenie.
- Unikaj splątania sierści i zachowuj odpowiedni kierunek.
- Dokładnie spłucz wszystkie pozostałości po szamponie.
- Wysusz psa lub wytrzyj go ręcznikiem.
- Po skończonym myciu warto nagrodzić psa smakołykiem.
Czego nie robić podczas mycia psa?
Nie dopuść by woda, szampon lub piana dostały się do oczu, uszu i pyska zwierzęcia. Nie karć psa, jeżeli chce uciec z kąpieli. Postaraj się go uspokoić, mów do niego swoim normalnym głosem. Nie używaj gorącego powietrza z suszarki. Czasami średni poziom temperatury suszenia również może być dla niego nadmiernie dokuczliwy.
Kąpanie psa zimą to ostateczność, która trzeba rozważać tylko w ekstremalnie trudnej sytuacji! Nawet jeśli dokładnie wytrzesz i osuszysz sierść, to psia skóra jeszcze przez kilka dni (w niektórych przypadkach nawet tygodni) nie zapewni mu wystarczającej ochrony przed zimnem, wiatrem i opadami.
Jak często kąpać psa?
Rób to wtedy, kiedy jest to niezbędne. Niektórym psom w zupełności wystarczy jedna kąpiel roku, inne wymagają mycia raz na miesiąc lub nawet częściej. Kąpiąc psa, naruszasz ochronną warstwę tłuszczu jego skóry, która nie regeneruje się natychmiast. Wiele zabrudzeń sierści usuniesz za pomocą grzebienia, szmaty i niewielkiej ilości wody.
Od czego zależy częstotliwość psich kąpieli?
Częstotliwość kąpieli czworonoga zależy od:
- rasy psa;
- rodzaju sierści;
- aktywności zwierzęcia;
- środowiska, w którym przebywa;
- indywidualnych potrzeb.
Duże znaczenie ma także to, jak traktujesz psa w domu. Jeżeli pozwalasz mu wskakiwać na fotele, kanapę albo spać z tobą w łóżku, konieczne mogą być nieco częstsze kąpiele. Podobnie będzie w sytuacji, kiedy masz psa wystawowego i na każdym kroku dbasz o jego nieskazitelny wygląd.
Jakich środków do kąpieli psów używać?
Stosuj wyłącznie specjalne szampony i inne kosmetyki dla zwierząt. Skóra psa ma nieco wyższe pH niż cera u ludzi – od 7 do 7,4 (odczyn neutralny). Środki do mycia i pielęgnacji psiej sierści często opracowywane są z myślą o zwierzętach w konkretnym wieku czy o określonym umaszczeniu.
Teraz wiesz więcej o tym, jak kąpać psa i czego nie robić. Im wcześniej szczeniak zostanie przyzwyczajony do mycia, tym większe prawdopodobieństwo spokojnego zachowania podczas kolejnych kąpieli. Choć nie masz gwarancji, że pies zachowa się posłusznie i spokojnie, warto oswajać zwierzę z wodą. Należy jednak kąpać je wtedy, gdy to konieczne.