Zaćma u psa

Zaćma u psa – przyczyny, przebieg i leczenie

Zaćma to podstępna choroba oczu, którą można jednak leczyć. Percepcja wzrokowa psa jest nastawiona na poszukiwanie jedzenia. Musi być w stanie wchłonąć nawet najmniejszy ruch, zarówno w dzień, jak iw nocy. Jeśli pies traci wzrok, wpływa to na całe jego życie. 

Jak widzi pies

Zaćma u psa to jedna z najczęstszych przyczyn ślepoty, nie jest na szczęście stanem nieodwracalnym. Chorobę można zazwyczaj całkowicie wyleczyć za pomocą operacji. Chociaż ten rodzaj choroby zasadniczo nie przeszkadza psu w praktyce, jest jednak uciążliwy. Rozwój zaćmy u psa należy monitorować i jak najszybciej poddać leczeniu. Jeśli nie zastosuje się wczesnego leczenia, zaćma u psów może ostatecznie doprowadzić do trwałej ślepoty. U ludzi, ale także u psów, zaćma jest najczęstszą przyczyną ślepoty w wieku dorosłym. Chociaż powszechnie uważa się, że psy widzą w czerni i bieli, nie jest to prawdą. Budowa oka psa jest prawie nie do odróżnienia od oka ludzkiego, sposób akomodacji i ogólny skład oka jest prawie identyczny. Stwierdzono jednak, że pies odbiera fale o innych długościach niż ludzie, co znajduje odzwierciedlenie w postrzeganiu przez psa koloru niebieskiego. W porównaniu z ludźmi psy lepiej postrzegają otaczający ruch, a zaćma logicznie zmniejsza te zdolności.

Zmętnienie soczewki

Zaćma to zmętnienie soczewki w oku psa. Jeśli soczewka jest mętna, całkowicie lub częściowo wpłynie to na widzenie zwierzaka. Jeśli oboje oczu jest dotkniętych chorobą, następuje całkowita ślepota. Zwykle za załamanie światła odpowiada przezroczysta soczewka. Sprawia, że obiekty na siatkówce są widoczne. Wyzwalaczem zmętnienia jest zwiększona zawartość wody w przezroczystej soczewce, która powoduje pęcznienie włókien soczewki. Normalnie uporządkowane włókna poprzez pęcznienie tracą przezroczystość. Jednak zmętnienie soczewki nie oznacza automatycznie, że pies straci wzrok.

Przeczytaj również:  Kaszel u psa - co robić?

Przyczyny zaćmy u psów

Główną przyczyną zaćmy jest genotyp psa. Choroba ta dotyka nie tylko starsze psy. Zaćma może również wynikać z wrodzonej choroby dziedzicznej psiego oka. Na przykład nosicielami wady genetycznej są często Golden Retriever i Larador Retriever, a także, Pudle, Sznaucery Miniaturowe, Afgańczyki czy Boston Terriery. Zmętnienie może wystąpić bez wcześniejszego urazu oka, ale częściej pojawia się jako wtórna konsekwencja innego urazu siatkówki, ewentualnie soczewki. Ostatnio stwierdzono, że cukrzyca ma wpływ na rozwój zaćmy. Zaćma może być wrodzona lub rozwijać się nawet w zaawansowanym wieku psa.

Objawy zaćmy mogą być na początku inne

Tempo rozwoju, ale także początkowe objawy są w praktyce u psów indywidualne. Z biegiem czasu soczewka oka powinna stać się szara, a w niektórych przypadkach nawet jasnoniebieska. Ale uwaga, w przypadku niektórych ras psów rozjaśnienie soczewki jest dość fizjologiczne w starszym wieku. W niektórych przypadkach, aby wykluczyć zaćmę, konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii. Z biegiem czasu infekcja może, ale nie musi rozprzestrzenić się na otaczającą tkankę, gdzie może blokować naturalny odpływ wydzieliny łzowej. Rozluźnienie i zmiany zaćmy powodują ogromny, głęboki ból. W praktyce może wystąpić również jaskra, która powoduje u psa nieuleczalne urazy oczu.

Które psy są bardziej podatne na zaćmę?

Jak wspomniano powyżej, najbardziej zagrożoną grupą są psy z cukrzycą. Istnieje jednak również wiele ras psów, u których zaćma występuje częściej. W praktyce są to następujące rasy: foksterier, cocker spaniel amerykański, hawańczyk, bichon frise, pudel miniaturowy i sznaucery.

Leczenie zaćmy u psów

Zanim pies przejdzie operację, powinieneś udać się do specjalisty. Najpierw bada go pod kątem chorób leżących u podstaw i skanuje oczy ze wszystkich stron, aby określić pochodzenie zaćmy. Za pomocą USG należy sprawdzić zarówno przestrzeń ciała szklistego, jak i dno oka, a także czynność siatkówki za pomocą ERG. Wynik tego badania służy do ustalenia terapii i podjęcia decyzji o rodzaju operacji. Operacja oka jest prawie zawsze wskazana, gdy soczewka jest zmętniała. W najlepszym przypadku pies może ponownie zobaczyć w ciągu 2-3 dni od zabiegu. 

Przeczytaj również:  Temperatura u psa - jak się objawia i co zrobić?

Zaćma u psa to choroba uleczalna. Zmętnienie wzroku można znacznie poprawić poprzez operację na soczewce. Jeśli zmętnienia soczewki nie można wyleczyć operacyjnie, pies musi być leczony lekami w przypadku zapalenia i musi być regularnie sprawdzany przez lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *