ciepły nos u psa

Ciepły nos u psa – co powinieneś wiedzieć?

Człowiek potrafi rozpoznać zaledwie 2 tysiące zapachów, pies 500 tysięcy. Niestety nie zawsze psi nos działa prawidłowo, szczególnie gdy staje się ciepły. Jak zatem dbać o psi nos, jaki powinien być i co robić, gdy jest ciepły?

Jaki powinien być psi nos?

Aby nos psa był w stanie spełniać swoją funkcję, powinien być mokry i zimny. Dzieje się tak za sprawą kanalików nosowo-łzowych, które swoje ujście posiadają w przedsionku psiego nosa. W procesie ewolucji psy zostały obdarzone zdolnością do nadprodukcji łez. Ich nadmiar spływa wspomnianymi kanalikami do nosa, pies oblizując go, jednocześnie rozprowadza mokrą wydzielinę po jego całej powierzchni. Natomiast gdy łzy zaczynają parować, staje się zimny. Są jednak sytuacje, w których psi nos może być ciepły.

Kiedy nos staje się ciepły?

Gdy mamy do czynienia z podwyższoną temperaturą naszego pupila. W takiej sytuacji dochodzi do obniżenia produkcji łez i jednocześnie zapotrzebowania na większą ilości płynów wewnątrzustrojowych. Dla właściciela to sygnał, że coś może być nie w porządku, ale nie musi.

Kiedy ciepły nos powinien niepokoić?

Gdy utrzymuje się przez dłuższy czas. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności zmierz temperaturę ciała psa i obserwuj jego zachowanie. Bezpieczna temperatura wynosi między 37,5 a 39,5℃. Jeżeli jest ona inna, a psu towarzyszą takie objawy jak nieprawidłowa wydzielina wypływająca z nosa, rogowacenia, pęknięcia skóry, nietypowe zmiany na ciele, apatia, brak apetytu, biegunka czy nadmierna senność — udaj się do najbliższej kliniki weterynaryjnej. 

Przeczytaj również:  Nadmierne wypadanie sierści u psa- jak temu zapobiec?

Z czym wiąże się ciepły nos u psa?

Ciepły nos może świadczyć o rozwijającej się chorobie np. przeziębieniu, niewydolności krążenia, zapaleniu zatok czy niedrożności kanalików nosowo- łzowych. Jeżeli nos jest popękany, możemy mieć do czynienia z problemem o podłożu dermatologicznym. Zazwyczaj powodem takiego stanu są pasożyty oraz alergia. Należy pamiętać, że suchy i ciepły nos to słabszy węch zaburzający codzienne funkcjonowanie psa, a dodatkowo może sprawiać mu ból. Są jednak sytuacje, w których ciepły nos nie świadczy o chorobie, czy złym samopoczuciu zwierzęcia. 

Kiedy ciepły nos nie jest objawem choroby?

  • Gdy pies wyleguje się na słońcu lub przebywa blisko nagrzanego kaloryfera.
  • Podczas snu, tym bardziej podczas spania w nienaturalnej pozycji.
  • Tuż po przebudzeniu.
  • Przy nieodpowiedniej cyrkulacji powietrza — klimatyzowane pomieszczenia, silny wiatr.
  • W czasie zabawy — skakanie, bieganie czy kopanie w ziemi mogą powodować naturalne złuszczanie naskórka.
  • Podczas intensywnego ziajania.
  • Przy niskiej wilgotności powietrza.

Co robić, gdy pies ma suchy nos przez dłuższy czas, ale nie jest to objaw choroby?

Zawsze w pierwszej kolejności udaj się do weterynarza. Istnieją jednak sposoby na nawilżenie psiego nosa, które możesz wykonać samodzielnie. Odwiedź pobliskie apteki i sklepy zoologiczne w poszukiwaniu maści o działaniu nawilżającym. W tym przypadku dobrze sprawdzi się taka z dodatkiem witaminy A, witaminy E, wazeliny, oleju kokosowego czy masła Shea. Te preparaty skutecznie walczą z suchą i podrażnioną skórą, nawet u zwierząt. Należy jednak pamiętać, by ich skład był prosty, bez dodatków niepotrzebnych, chemicznych, czy zapachowych substancji. Potrzeby zwierzęcej skóry znacząco różnią się od ludzkiej, dlatego należy zwracać szczególną uwagę na składniki kupowanych produktów. Najlepiej, przed ich aplikacją, skonsultować się z weterynarzem. 

Czego na pewno nie robić ?

Nigdy nie bagatelizuj. Jeżeli nos Twojego psa jest ciepły od dłuższego czasu, a nie ma ku temu powodów, udaj się do weterynarza. Nie podawaj psu żadnych leków na własną rękę. Leki stosowane przez ludzi w większości przypadków nie nadają się dla zwierząt. Dlatego podawanie substancji przeciwbólowych z domowej apteczki takich jak paracetamol, ibuprofen czy naproksen jest bardzo złym pomysłem. Podanie zwierzęciu nawet najmniejszej ich ilości może doprowadzić do poważnych zaburzeń, a nawet śmierci.

Przeczytaj również:  Skuteczne zabezpieczenie psa przed kleszczami

Obserwując stan swojego zwierzęcia, dbasz o jego zdrowie. Dzięki temu masz szansę uniknąć wielu nieprzyjemnych konsekwencji i poważnych chorób, które mogą być zagrożeniem dla życia Twojego pupila. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *