pies ratownik

Pies ratownik — jak wygląda jego szkolenie

Kim jest pies ratownik?

To specjalnie wyszkolony pies, którego zadaniem jest uczestniczenie w akcjach ratowniczych. Musi być całkowicie łagodny, odważny i inteligentny. Dzięki temu pies ratownik potrafi naprawdę pomagać i dawać więcej korzyści niż szkody.

Istotna jest także wielkość psiaka. Zależnie od zadań, do których będzie przeznaczony, tak będzie dobrana jego postura. Każde zadanie bowiem wymaga innych umiejętności i tego pies ratownik musi się nauczyć, zanim wybierze się na pierwszą misję.

Pies ratownik – rodzaje

Wyróżniamy dwie grupy:

  • Wodny pies ratownik

Jak sama nazwa wskazuje jego zadaniem jest pomagać ludziom w wodzie. Ratuje tych, którzy toną, holuje sprzęt pływający do brzegu, dostarcza linę do łódki.

Może także odnajdywać osoby, które toną i potem holować je do brzegu. Ma ważne zadania i dobrze się z nich wywiązuje.

  • Lądowy pies ratownik
    • Psy gruzowe – takiego psa wybiera się do pomocy, gdy trzeba znaleźć osobę pod zwałami gruzu. Czasami są to budynki zawalone w wyniku naturalnych kataklizmów, a czasami w wyniku działalności człowieka, np. zamachów terrorystycznych.
    • Psy lawinowe – współpracuję z ratownikami górskimi. Mają lepszą odporność na mróz i śnieg (np. bernardyny, jakie znamy z filmów). Dzięki temu znalezienie osoby pod zwałami śniegu nie jest dla nich takim wyzwaniem.
    • Psy poszukiwawcze – najczęściej przeczesują lasy, łąki i inne rozległe tereny.

Co sprawia, że pies ratownik dobrze sobie radzi?

Najważniejszy jest u nich węch. To właśnie dzięki niemu niezależnie od warunków, jakie panują, są w stanie odnaleźć zaginioną osobę.

Pies ratownik najpierw znajduje zapach, jego mniejsze stężenie i porusza się w stronę źródła. Dzięki temu dociera do konkretnego człowieka.

Przeczytaj również:  Poradnik jak dobrze przygotować psa do podróży samochodem

Pies ratownik – jakie są rasy?

Jak zostało wspomniane wyżej, nie każdy pies nadaje się do tej roli. Przeważnie korzysta się z poniższych ras:

  • Nowofundland – świetnie radzi sobie w wodzie. Taki pies ratownik jest wytrzymały, potężny. Jest w stanie holować nie tylko człowieka, ale także łódź o wadze dwóch ton. Między palcami łap posiada błonę pławną, dzięki czemu jeszcze lepiej sprawdza się w swoich zadaniach.
  • Border collie – bardzo inteligentna rada. Szczególnie wykorzystuje się je w podczas poszukiwań w zawalonych budynkach. Mają rewelacyjny zmysł tropiący, dzięki czemu szybko znajdują osoby potrzebujące pomocy.
  • Owczarek niemiecki – ponad połowa psów ratowników to właśnie owczarki niemieckie. Są silne, wytrzymałe, mają odpowiednią posturę, dzięki której wspaniale sprawdzają się podczas poszukiwań zaginionych. Przeważnie wykorzystuje się je podczas poszukiwać w terenie i gruzie.
  • Bernardyn – od razu nasuwa na myśl ratownictwo górskie. Są to potężne psy z grubym futrem, dzięki czemu radzą sobie podczas największych mrozów. Dzięki temu przydają się podczas wydobywania ludzi spod zwałów śniegu.
Anita Brzeszczewicz ratownik medyczny z portalu ratownikmed.pl

Nazywam się Anita Brzeszczewicz i jestem ratownikiem medycznym. W ratownictwie medycznym często wykorzystuje się rasy takie jak owczarki niemieckie, labradory, golden retrievery czy border collie ze względu na ich inteligencję, zdolności do nauki, wytrzymałość oraz doskonałe zmysły. Te rasy psów mają również dobre usposobienie i silne więzi z przewodnikami, co sprawia, że są idealnymi partnerami w sytuacjach ratunkowych, wymagających współpracy i zaufania.

Anita Brzeszczewicz – portal ratowniczy ratownikmed.pl

Pies ratownik – jak wygląda szkolenie?

Przede wszystkim pies zawsze pracuje z człowiekiem. W tej branży potrzebny jest zarówno pies ratownik, jak i jego opiekun. Razem tworzą zgrany zespół gotowy do każdego zadania.

Oboje musza przejść przez całe szkolenie w odpowiednim ośrodku szkoleniowym. Najpierw pies przechodzi przez specjalne testy, które wykazują, czy w ogóle nadaje się do tego typu pracy. Opiekuna czego coś podobnego.

Przeczytaj również:  Co szkodzi psu?

Samo szkolenie nie należy to prostych. Duet musi podjąć się naprawdę wielu wyzwań, by przejść ostateczne testy. Chodzi bowiem o to, by w teren udali się najlepsi, którzy będą w stanie podołać zadaniom, jakie na nich czekają.

Taki pies ratownik potrzebuje ok. 20 godzin tygodniowo spędzonych na spacerach oraz treningu. A po ok. 2 latach ciężkiej pracy może być przygotowany do zadania, jakie go czeka.

Trzeba jednak przyznać, że nie jest to proste i wymaga ogromnej cierpliwości i wytrwałości ze strony psa ratownika i jego opiekuna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *