pies ratownik

Pies ratownik — jak wygląda jego szkolenie

Kim jest pies ratownik?

To specjalnie wyszkolony pies, którego zadaniem jest uczestniczenie w akcjach ratowniczych. Musi być całkowicie łagodny, odważny i inteligentny. Dzięki temu pies ratownik potrafi naprawdę pomagać i dawać więcej korzyści niż szkody.

Istotna jest także wielkość psiaka. Zależnie od zadań, do których będzie przeznaczony, tak będzie dobrana jego postura. Każde zadanie bowiem wymaga innych umiejętności i tego pies ratownik musi się nauczyć, zanim wybierze się na pierwszą misję.

Pies ratownik – rodzaje

Wyróżniamy dwie grupy:

 • Wodny pies ratownik

Jak sama nazwa wskazuje jego zadaniem jest pomagać ludziom w wodzie. Ratuje tych, którzy toną, holuje sprzęt pływający do brzegu, dostarcza linę do łódki.

Może także odnajdywać osoby, które toną i potem holować je do brzegu. Ma ważne zadania i dobrze się z nich wywiązuje.

 • Lądowy pies ratownik
  • Psy gruzowe – takiego psa wybiera się do pomocy, gdy trzeba znaleźć osobę pod zwałami gruzu. Czasami są to budynki zawalone w wyniku naturalnych kataklizmów, a czasami w wyniku działalności człowieka, np. zamachów terrorystycznych.
  • Psy lawinowe – współpracuję z ratownikami górskimi. Mają lepszą odporność na mróz i śnieg (np. bernardyny, jakie znamy z filmów). Dzięki temu znalezienie osoby pod zwałami śniegu nie jest dla nich takim wyzwaniem.
  • Psy poszukiwawcze – najczęściej przeczesują lasy, łąki i inne rozległe tereny.

Co sprawia, że pies ratownik dobrze sobie radzi?

Najważniejszy jest u nich węch. To właśnie dzięki niemu niezależnie od warunków, jakie panują, są w stanie odnaleźć zaginioną osobę.

Pies ratownik najpierw znajduje zapach, jego mniejsze stężenie i porusza się w stronę źródła. Dzięki temu dociera do konkretnego człowieka.

Przeczytaj również:  Ile kosztuje pudel królewski?

Pies ratownik – jakie są rasy?

Jak zostało wspomniane wyżej, nie każdy pies nadaje się do tej roli. Przeważnie korzysta się z poniższych ras:

 • Nowofundland – świetnie radzi sobie w wodzie. Taki pies ratownik jest wytrzymały, potężny. Jest w stanie holować nie tylko człowieka, ale także łódź o wadze dwóch ton. Między palcami łap posiada błonę pławną, dzięki czemu jeszcze lepiej sprawdza się w swoich zadaniach.
 • Border collie – bardzo inteligentna rada. Szczególnie wykorzystuje się je w podczas poszukiwań w zawalonych budynkach. Mają rewelacyjny zmysł tropiący, dzięki czemu szybko znajdują osoby potrzebujące pomocy.
 • Owczarek niemiecki – ponad połowa psów ratowników to właśnie owczarki niemieckie. Są silne, wytrzymałe, mają odpowiednią posturę, dzięki której wspaniale sprawdzają się podczas poszukiwań zaginionych. Przeważnie wykorzystuje się je podczas poszukiwać w terenie i gruzie.
 • Bernardyn – od razu nasuwa na myśl ratownictwo górskie. Są to potężne psy z grubym futrem, dzięki czemu radzą sobie podczas największych mrozów. Dzięki temu przydają się podczas wydobywania ludzi spod zwałów śniegu.

Pies ratownik – jak wygląda szkolenie?

Przede wszystkim pies zawsze pracuje z człowiekiem. W tej branży potrzebny jest zarówno pies ratownik, jak i jego opiekun. Razem tworzą zgrany zespół gotowy do każdego zadania.

Oboje musza przejść przez całe szkolenie w odpowiednim ośrodku szkoleniowym. Najpierw pies przechodzi przez specjalne testy, które wykazują, czy w ogóle nadaje się do tego typu pracy. Opiekuna czego coś podobnego.

Samo szkolenie nie należy to prostych. Duet musi podjąć się naprawdę wielu wyzwań, by przejść ostateczne testy. Chodzi bowiem o to, by w teren udali się najlepsi, którzy będą w stanie podołać zadaniom, jakie na nich czekają.

Taki pies ratownik potrzebuje ok. 20 godzin tygodniowo spędzonych na spacerach oraz treningu. A po ok. 2 latach ciężkiej pracy może być przygotowany do zadania, jakie go czeka.

Przeczytaj również:  Jak dbać o zęby psa?

Trzeba jednak przyznać, że nie jest to proste i wymaga ogromnej cierpliwości i wytrwałości ze strony psa ratownika i jego opiekuna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.