cis

Czy cis jest trujący dla psa?

Wielu właścicieli psów prawdopodobnie nawet nie zdaje sobie sprawy, jak wiele trujących dla psów roślin znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie i jakie zagrożenie stwarzają. Jedną z takich popularnych roślin, ale bardzo niebezpiecznych dla psa jest cis. 

Cis — co to za roślina?

Cis (Taxus baccata) to popularne, wiecznie zielone drzewko ogrodowe. Jest łatwe w uprawie. Może stać samotnie lub tworzyć gęste żywopłoty, odgradzające nas od ciekawskich oczu przechodniów. Mogą mieć nawet 20 metrów wysokości. Posiada małe, czerwone jagody. Jednak jest to bardzo niebezpieczna roślina, a zjedzenie jagód przez psa może być dla niego śmiertelne. 

Które części cisu są niebezpieczne i trujące?

Cis jest trujący prawie cały z małymi wyjątkami. Bardzo niebezpieczne dla zwierząt są czerwone jagody. Jagoda, która jest w rzeczywistości otwartą skorupką, na dole, zawiera torebkę nasienną. Jeśli jest rozgryziona, uwalniane są bardzo toksyczne toksyny (alkaloidy taksyny oraz glikozydy cyjanogenne).  Igły oraz drewno  również posiadają truciznę. Jedynie nietoksyczna jest czerwony miąższ jagód. 

Cis jest wysoce toksyczny dla psów, a spożycie nawet niewielkiej ilości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym do zatrucia, które może być śmiertelne.

Ewa Malinowska z portalu zwierzaki.pl

Zaledwie 50 igieł może wystarczyć do zabicia dorosłego człowieka, 2-3 strąki nasion zabija małego psa lub kota. Dlatego z cisem również trzeba uważać, jeśli w domu są małe dzieci, które lubią brać wszystko do buzi co znajdą. 

Co ciekawe, cis nie jest szkodliwy dla niektórych zwierząt, np.jeleni, wielu ptaków. 

Przeczytaj również:  Czy suchy nos u psa zawsze oznacza chorobę?

Czerwony miąższ jagód ma słodki smak i jest jedyną częścią rośliny, która nie zawiera trucizny. Ptaki zjadają jagody w całości, nie rozgryzając ich, dlatego nie wydzielają one silnej trucizny. Jagody są wydalane przez ptaki, co pozwala na rozsiewanie cisu. 

Jakie są objawy zatrucia cisem u psa?

Ponieważ nawet niewielkie ilości trujących składników cisu działają bardzo silnie, pierwszych objawów zatrucia można się spodziewać w ciągu godziny po spożyciu.

Alkaloid taksyna działa najpierw w kierunku przewodu pokarmowego, nieco później i często ze skutkiem śmiertelnym w kierunku układu sercowo-naczyniowego. Okres pomiędzy nimi to często tylko godzina, więc jeśli istnieje jakiekolwiek podejrzenie, natychmiastowe działanie jest absolutnie konieczne.

Początkowe objawy są również łatwo rozpoznawalne dla laika i należy natychmiast podjąć odpowiednie kroki. 

Do pierwszych typowych objawów zatrucia cisem należą: 

  • rozszerzone źrenice;
  • wzrost tętna;
  • nadaktywność; 
  • czerwone zabarwienie błon śluzowych;
  • zawroty głowy;
  • wymioty, biegunka;
  • drgawki;
  • ślinotok.

W późniejszym okresie może nastąpić nagłe spowolnienie zachowania, tętno spada, obniża się temperatura ciała. Bardzo często występuje zapaść, problemy z oddychaniem, utrata przytomności i niestety śmierć zwierzaka. 

Gdy zauważymy pierwsze niepokojące objawy, a w pobliżu jest cis, bezzwłocznie musimy udać się do weterynarza. Tylko natychmiastowa pomoc da szansę na przeżycie psiaka.

Po zjedzeniu jagód cisu i udzieleniu pomocy przez weterynarza, przez parę kolejnych dni obserwujemy naszego czworonoga. Kilka dni po zatruciu mogą uszkodzeniu ulec nerki i wątroba. Jeśli pies będzie miał kłopoty z oddawaniem moczu (zwykle częstomocz i nietrzymanie moczu), zabierzmy go koniecznie do weterynarza. 

Co sami możemy zrobić, aby pomóc psu do czasu  przyjazdu lekarza? 

Jedynym rozsądnym środkiem pierwszej pomocy jest spowodowanie wymiotów. Możemy to zrobić, podając przymusowo psu słoną wodę (np. strzykawką). Następnie należy sprawdzić wymiociny pod kątem składników roślinnych. Drugim rozwiązaniem jest podanie psu tabletek z węglem. Węgiel, chociaż częściowo zwiąże toksyny i zmniejszą ryzyko przejścia ich do krwiobiegu w dużych ilościach. 

Przeczytaj również:  Jak wychować szczeniaka? 3 podstawowe zasady opieki nad psem

Podsumowanie

Jako właściciel nie powinieneś lekceważyć niebezpieczeństwa, jakie trujące rośliny stwarzają Twojemu psu. Zwłaszcza szczenięta często badają swoje otoczenie zębami i dlatego są bardziej narażone na zatrucie. Jednak nawet dorosłe psy są zagrożone zjedzeniem trującej rośliny, gdy nie są obserwowane i pilnowane. Najbezpieczniejszą opcją, która uchroni nas od stresu, a psu może uratować życie, jest  pozbycie się cisu z podwórka i zastąpienie go bezpieczniejszą rośliną (cyprysik, żywotnik). 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *