choroby skóry

Choroby skóry u psa – objawy, leczenie, zapobieganie

Choroby skóry u psa należą do najczęstszych psich dolegliwości. Większość z nich ma podobne objawy, jednak ich przyczyny są bardzo różne. Choroby skórne mogą wiązać się z zaburzeniami hormonalnymi, mogą być powodowane pasożytami, infekcjami, drażniącymi substancjami lub alergenami. Dzięki codziennej pielęgnacji pupila jesteś w stanie szybko dostrzec początki niemalże każdej skórnej choroby.

Pierwsze oznaki choroby skóry u psa

Do podstawowych objawów choroby skóry należą zaczerwienienie, krosty, bąble, ropienia, a nawet strupy. Łysienie, często mylone z tzw. zmianą sierści na letnią/zimową, również jest symptomem, który powinien Cię zaniepokoić. Pies może także sam dawać Ci do zrozumienia, że coś mu dolega poprzez drapanie się, wylizywanie i wygryzanie skóry. W przypadku gdy zauważysz któryś z tych objawów, udaj się niezwłocznie do weterynarza. 

Najczęstsze choroby skórne u psa to:

  • świerzb,
  • zapalenie skóry (atopowe, ropne),
  • gronkowiec,
  • alergiczne choroby,
  • pasożytnicze choroby,
  • rak skóry,
  • choroby o podłożu hormonalnym.

Świerzb u psa

Świerzb to pasożytnicza choroba skóry u psów, wywoływana działalnością pajęczaków, które mogą przenieść się także na człowieka. Do charakterystycznych objawów świerzbu należą zmiany skórne w okolicy pyska, uszu i oczu, łokci, pachwin i stawów skokowych oraz brzucha i klatki piersiowej. Pierwszym symptomem jest zazwyczaj świąd. Na początku choroby może występować rumień, później pojawiają się strupy. Warto pilnować psa, by za bardzo się nie drapał, bo w ten sposób do ran wnikają bakterie, które zatrzymują proces gojenia się skóry, a pasożyty mogą się rozprzestrzenić po całym ciele zwierzaka.

Zapalenie skóry u psa

Psy, tak jak pozostałe czworonogi, mogą chorować na stany zapalne i tak jak w przypadku wszystkich chorób, przyczyny zapalenia mogą być różne. Zapalenie skóry u psa może mieć charakter alergiczny, bakteryjny, odczynu poszczepiennego, a także może być wywołane przez pasożyty. Psy również mogą zachorować na atopowe i ropne zapalenie skóry. Atopowe zapalenie skóry najczęściej wywołują drażniące alergeny, takie jak np. pyłki roślin, kurz, roztocza, detergenty, czy zarodniki pleśni i grzybów. Ten rodzaj zapalenia nie daje jednoznacznych objawów, przez co jest ciężki do zdiagnozowania. Atopowe zapalenie skóry objawia się świądem, wzmożoną potliwością, zapaleniem spojówek i błon śluzowych, przybieraniem na wadze oraz występowaniem nadżerek, rumieni lub pęcherzyków. Jeśli chodzi o ropne zapalenie, to wraz ze zmianami skóry u psa pojawia się silny świąd, powodujący nadmierne drapanie się psa. 

Przeczytaj również:  Pchły u psa - co warto wiedzieć?

Gronkowiec

Naturalna mikroflora skórna psa składa się z niektórych bakterii, grzybów, a czasem też roztocza. Zdarza się jednak, że na tej mikroflorze osiedla się gronkowiec. Jeśli więc mikroflora ulegnie osłabieniu, to bakteria od razu przystąpi do ataku i wywoła zapalenie skóry. Za cel obiera sobie głównie mieszki włosowe, znajdujące się na łapach i brzuchu. Skutkiem jej działania powstają grudki, krostki, a także strupy. Z czasem strupy zamieniają się w blizny, które w sposób wybiórczy pozbawiają psa sierści.

Alergiczne choroby skóry u psa 

Zmiany skórne występują także u psów, które reagują uczuleniem na rożnego rodzaju alergeny, zawarte w karmie, kosmetykach do pielęgnacji, zabawkach czy w pchlej ślinie. Objawy alergii występują zazwyczaj w okolicach głowy, uszu, przedpiersia, kończyn oraz brzucha. Pies cierpi na świąd, zdarza się, że ma także łojotok lub pokrzywkę oraz nawracające ropne zapalenie skóry oraz pokrzywkę. Leczenie alergii u czworonoga polega na podaniu środka przeciwświądowego, a następnie na stosowaniu diety eliminacyjnej, by wykluczyć ewentualne alergeny. Warto zamienić zwykłe kosmetyki do pielęgnacji na te ekologiczne. Można również wybrać legowiska i kocyki z biobawełny lub innych ekologicznych włókien. 

Pasożytnicze choroby

Do pasożytów najczęściej atakujących czworonogi należą roztocza, pchły, kleszcze i wszy. Skutkiem działań pasożytów jest przede wszytskim ostry świąd, różnego rodzaju zmiany skórne, takie jak rumień, krosty, pęcherzyki czy strupki. Psy w odpowiedzi się drapią, iskają, liżą lub ocierają o przedmioty. Niektóre pasożyty, jak np. kleszcze, można rozróżnić gołym okiem. Konieczna jest regularna kontrola sierści i usuwanie ewentualnych, wbitych w skórę, pasożytów. Na rynku dostępne są naturalne środki, dzięki którym możemy chronić naszego pupila przed atakiem różnego rodzaju pasożytów. Profilaktyczna kuracja musi trwać jednak kilka tygodni, ale chcąc zadbać o zdrowie psa, jest to po prostu konieczne.

Rak skóry u psów

Istnieje wiele rodzajów nowotworów skóry u psów. Najczęściej występującą odmianą wśród czworonogów jest mastocytoma. Podczas tej choroby na skórze psa pojawiają się krostki, guzki i grudki. Jeśli pies mocno chudnie, ma niedokrwistość, powiększone węzły chłonne w połączeniu ze zmianami na powierzchni skóry to, niestety, ale to najprawdopodobniej rak. 

Przeczytaj również:  Tłuszczak u psa - przyczyny, objawy, leczenie

Choroby skóry o podłożu hormonalnym

W przypadku choroby skóry spowodowanej zaburzeniem gospodarki hormonalnej, najczęstszym objawem jest wypadanie włosów i pojawienie się przebarwień na skórze. Ciężko jest jednak samodzielnie wydać tego typu diagnozę. Warto więc udać się do weterynarza, który przeprowadzi szereg badań i przeprowadzi różnicowanie, które pozwoli znaleźć bezpośrednią przyczynę wszystkich chorób skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *