ciąża u psa

Ciąża u psa – co warto wiedzieć?

Powitanie na świat miotu wydaje się być jest satysfakcjonujące. Jednak ciąże psów często wiążą się ze stresem i kosztami ich właścicieli. Jeśli zastanawiasz się nad psią hodowlą lub Twój pupil zaszedł już w ciąże, musisz pamiętać o wielu rzeczach.

Przede wszystkim powinieneś być zaznajomiony z poszczególnymi wymaganiami Twojej rasy oraz indywidualnymi zaleceniami dotyczącymi kwestii zdrowotnych. Bardzo ważna jest również wiedza na temat tego wychowania i socjalizowania szczeniąt. O czym jeszcze musisz wiedzieć?

Ile trwa ciąża u psów?

Samice psów są w ciąży przez około 62-64 dni, czyli przez czas około dwóch miesięcy. Jednak przewidzenie dokładnego terminu porodu może być trudne. Dlaczego? Data rozmnażania nie zawsze pokrywa się z momentem zapłodnienia, a długość ciąży może się nieco różnić w zależności wielkości miotu oraz rasy.

Już pod koniec pierwszego miesiąca ciąży, weterynarz może wykryć bicie serca. Rozwój płodu znacznie przyspiesza w drugim miesiącu, kiedy embriony zaczynają wyglądem przypominać szczenięta.

Oznaki ciąży u psa

Oczywistością jest to, że badania diagnostyczne to najskuteczniejszy sposób na określenie tego, czy pies jest w ciąży. Jednak istnieją także inne metody, choć nie są tak skuteczne. Najważniejsza jest tutaj obserwacja. Zwróć uwagę na takie czynniki jak:

  • Zwiększony apetyt;
  • Przyrost masy ciała;
  • Opuchnięty brzuch;
  • Większa czułość;
  • Szybsze męczenie się;
  • Drażliwość;
  • Zwiększenie rozmiaru sutków.

Dodatkowo, zdarza się, że niektóre psy mogą wymiotować oraz na skutek zmian hormonalnych doświadczyć kilkudniowego spadku apetytu, co może mieć miejsce w ciągu pierwszych tygodni ciąży. Zmiany apetyty, wzrost masy i spuchnięty brzuch mogą być także przyczyną dolegliwości zdrowotnych. Dlatego, aby wykluczyć poważniejszy stan, koniecznie zabierz swojego psa do weterynarza.

Przeczytaj również:  Jak chronić dom przed zniszczeniem przez psa?

Opieka nad ciężarnym psem

Gdy ustalisz już, że Twój pies jest w ciąży, musisz podjęć kilka kroków, żeby upewnić się, że Twój pupil pozostanie zdrowy przez cały okres trwania ciąży.

Właściwe odżywianie

Zdecydowanie najważniejsza rzeczą, którą możesz zrobić dla swojej ciężarnej suki, to zadbanie o jej odpowiednią dietę. Jeśli Twój pies ma zdrową wagę i jest karmiony dobrą karmą wysokiej jakości, raczej nie będzie istnieć potrzeba wprowadzenia zmian przez pierwsze 1,5. miesiąca ciąży, chyba że weterynarz zaleci inaczej. Pamiętaj, że zwiększenie ilości pokarmu w tym okresie nie jest konieczne, a nawet może być szkodliwe.

Dopiero w ostatnich tygodniach ciąży, gdy waga zwierzęcia widocznie wzrasta, zaleca się stopniowe zwiększanie ilości pożywienia, aż do momentu, gdy pies będzie otrzymywał 50% więcej karmy niż zwykle. Zadbaj o to, aby zwiększać porcje stopniowo. Możesz karmić psa częściej, ale mniejszą ilością jedzenia, ponieważ zbyt duże posiłki mogą wywoływać dyskomfort.

Odpowiednie dawkowanie ruchu

Część weterynarzy jest zdania, że ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego psa w ciągu pierwszych dwóch tygodni ciąży znacznie poprawi implantację zarodków. Po upływie tego czasu można wrócić do bardziej wymagających form ruchu. Jednak ostatni trymestr ciąży także wymaga pewnych ograniczeń. Krótkie i ewentualnie częste spacery będą najbardziej odpowiednie. Pies nie może jednak zostać w bezruchu, gdyż będzie potrzebował dużo energii do zajmowania się szczeniętami.

Wizyty u weterynarza

Zanim postanowisz rozmnożyć swojego psa, warto zadbać go na badania prenatalne. Suczka powinna mieć także aktualne szczepienia. Odrobaczenie psa i zbadanie potencjalnej obecności pasożytów także jest zalecane.

Kiedy weterynarz potwierdzi, że Twój pies jest w ciąży, z pewnością zbada go pod kątem wszelkich możliwych anatomicznych, które mogą utrudnić poród oraz samą ciążę. Regularne wizyty u lekarza weterynarii to gwarancja zachowania zdrowia Twojego psa w czasie ciąży. Należy również zapytać o procedury opieki nad zwierzęciem i zapoznać z nimi wszystkich opiekunów.

Przeczytaj również:  Karma dla psów - dobra cena, wysoka jakość, udane zakupy

Wizyta u weterynarza to także dobry moment na przedyskutowanie konieczności cesarskiego cięcia. Jeśli ciążą jest przypadkowa warto omówić podjęcie późniejszych środków zaradczych w przyszłości, które zapobiegną kolejnym, niespodziewanym miotom szczeniąt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *