pchły u psa

Pchły u psa – co warto wiedzieć?

Pojawienie się nagłych zmian w zachowaniu psa zawsze prowadzi do pojawienia się obaw o jego zdrowie u właściciela. Jedną z najpopularniejszych dolegliwości, którą można spotkać u czworonogów jest zakażenie pchłą psią. Inwazja pchły u psiaków jest bardzo często bagatelizowana, co może doprowadzić do rozwoju innych, groźnych chorób. Każda rasa psa ma inną podatność na posiadanie pcheł. Dlatego jeżeli posiadasz psa rasy Chow Chow warto śledzić serwisy informacyjne o danej rasie takie jak ten: klubchowchow. Co warto wiedzieć o zakażeniu psią pchłą?

Pchły u psa – charakterystyka dolegliwości

Zakażenie pchłą psią jest bardzo powszechną chorobą skóry wśród czworonogów. Każdy właściciel psiaka chociaż raz w życiu musi zmierzyć się z inwazją pcheł, dlatego znajomość pasożytów i ich cyklu życia jest bardzo ważna.

Pchły są pasożytami, które fizjologicznie należą do grupy owadów. Charakteryzują się niewielką długością ciała, która w zależności od fazy rozwoju insektu mierzy od 1 do 6 milimetrów. Pchła posiada brązowe wybarwienie, co sprzyja ich kamuflowaniu wśród sierści zwierzaka. Ten mały owad wyróżnia się możliwością bardzo szybkiego przemieszczania, mimo że nie posiada skrzydeł. Problem w walce z pchłą u czworonoga wynika z szybkiego procesu kolonizacji pasożytów. Pchły posiadają możliwość złożenia około 50 jaj w ciągu dnia, z których wkrótce wykluwają się kolejne osobniki. Warto wiedzieć, że pchła u psa może być przez długi czas zupełnie niezauważona, ze względu na swój kolor oraz niewielki rozmiar. Aby odkryć inwazję pasożytów warto regularnie przeglądać miejsca najchętniej zasiedlane przez pchłę, czyli okolice uszu, pleców, brzucha oraz ogona.

Objawy zakażenia pchłą u psa 

Pchła jest pasożytem o specyficznej budowie. To owad, który posiada bardzo silne odnóża, dzięki którym z łatwością pokonuje dowolną odległość. Jego głównym źródłem pożywienia stanowi krew czworonoga, której pobieranie następuje poprzez bardzo rozbudowany aparat gębowy kłująco-ssący. 

Przeczytaj również:  Nosówka u psa – objawy, zapobieganie i leczenie

Nad inwazją pcheł bardzo trudno zapanować. Niemniej jedna, najważniejszą kwestią jest trafne rozpoznanie dolegliwości, dzięki czemu możliwe jest zastosowanie środków o odpowiednim działaniu. Objawy zakażenia pasożytem pchły są dość charakterystyczne. Zachowanie psa staje się zupełnie inne, dzięki czemu właściciele niemal natychmiast zaczynają poszukiwania źródła problemu.,

Głównymi objawami zakażenia pchłą u psa są:

  • widoczny niepokój oraz nadpobudliwość u czworonoga,
  • silne uczucie świądu, które prowadzi do częstego drapania,
  • samogryzienie przez psiaka, które bardzo często połączone jest z samodzielnym wyrywaniem sobie sierści,
  • niedokrwistość,
  • widoczne uszkodzenie skóry,
  • czerwone krostki na naskórku,
  • przerwanie ciągłości naskórka,
  • wystąpienie reakcji alergicznej u zwierzaka.

Zakażenie pchłą jest bardzo często bagatelizowaną dolegliwością. Brak wizyty lekarskiej oraz nierozpoczęcie leczenia może być początkiem bardzo poważnych infekcji, na przykład grzybicy lub tasiemczycy.

Leczenie zakażenia pchłą u psa

Pierwszym krokiem, który daje szanse na szybką rekonwalescencję czworonoga jest postawienie trafnej diagnozy. Aby rozpoznać zakażenie pchłą u psa należy dokładnie obejrzeć jego sierść. Zauważenie niewielkich, malutkich kulek może oznaczać, że kolonizacja pasożytów jest już na bardzo zaawansowanym poziomie. Wszelkie wątpliwości należy przeanalizować z lekarzem psa, który w razie kłopotu pomoże rozpoznać chorobę.

Aby pozbyć się wszelkich pcheł ze skóry i sierści psa konieczne jest:

  • wykąpanie czworonoga w ciepłej wodzie z dodatkiem specjalistycznego szamponu. Środek myjący powinien zawierać odpowiednią substancję aktywną, która w kontakcie z pchłą, skutecznie usunie ją ze skóry psa,
  • założenie specjalnej obroży, która chroni zwierzaka przed wtórnym zakażeniem. Obroża najczęściej nasączona jest substancją zapachową, która chroni przez ponowną kolonizacją pasożytem,
  • wypranie i dokładne oczyszczenie miejsc, w których przebywa zwierzak. Pchły z łatwością znoszą jaja w obszarach częstego przebywania psa, na przykład na zabawkach czy legowisku. Dokładne umycie tych miejsc ciepłą wodą pomoże zlikwidować pozostałe osobniki.
Przeczytaj również:  Biegunka u psa - co robić i kiedy jest niebezpieczna?

Zakażenie pchłą u psa jest bardzo trudną dolegliwością. Objawy inwazji pchły prowadzą do znacznego obniżenia jakości życia zwierzaka, dlatego podjęcie szybkich działań w celu usunięcia pasożytów jest koniecznością. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *