czkawka u psa

Czkawka u psa – jak sobie z nią radzić?

Co ją powoduje? Jakie są tego przyczyny? Czy jest to groźne? Częściej z problemem czkawki spotykają się młode, dorastające psiaki, czy występuje ona również u dorosłych osobników? Czy męczy ona wyłącznie szczeniaki? Takie pytania zadaje sobie niejeden właściciel psa.

Psia czkawka – co ją powoduje?

Nie tylko ludzi może dopaść czkawka, naszych pupili również. Wszyscy cierpimy na nią z tych samych przyczyn. Czkawka polega na skurczach przepony, które występują w nieregularny sposób, bardzo często w konsekwencji podrażnienia żołądka. Najczęściej jest to spowodowane zbyt łapczywym jedzeniem lub piciem. Ponieważ np. pośpieszne jedzenie powoduje, że do żołądka dostaje się zbyt duża ilość powietrza. 

Również emocje towarzyszące przede wszystkim szczeniakom przyczyniają się do występowania czkawki, Ekscytacja, stres czy senność, zmęczenie mogą wpłynąć na jedzenie pokarmu dużymi kęsami. Co w efekcie również powoduje doprowadzenie do żołądka zbyt dużej ilości powietrza. W takich sytuacjach pies powinien mieć spokojne miejsce do jedzenia, aby wyciszyć towarzyszące mu emocje. 

Dorosłe psy także cierpią na czkawki, nie są one rzadkością. Jednak w przypadku dorosłych osobników dodatkową przyczyną występowania czkawki może być, samoczynne skurczanie przepony w celu usunięcia podrażnień. 

Jak pomóc psu w czasie czkawki?

Jeśli zauważyliśmy, że czkawka jest powodowana zbyt łapczywym jedzeniem pokarmu przez psa. To możemy, albo wydzielać mu jedzenie partiami lub jeśli pierwsza metoda nie zadziałała, zainwestować w miskę, która spowalnia jedzenie. W sytuacjach gdy czkawka jest spowodowana łapczywością zwierzaka, mija po kilku minutach od czasu zjedzenia posiłku. W takich sytuacjach jest ona niegroźna.

Przeczytaj również:  Ciepły nos u psa - co powinieneś wiedzieć?

Warto być świadomym, że spopularyzowane metody pozbycia się czkawki u ludzi nie powinny być wykorzystywane u psów. Przede wszystkim nie należy straszyć psa w czasie czkawki. W jego przypadku może to przynieść więcej szkody niż pożytku.

Jeśli zwierzę nie je łapczywie, to możliwe, że jego organizm broni się w ten sposób przed składnikiem, na który ma alergię. Warto w takiej sytuacji zmienić psu dietę. Wprowadzić suchą karmę, która ma w swoim składzie zboża. Zdarza się, że psy są alergikami, karma dla nich nazywana jest monobiałkową. 

Czy czkawka u psa to powszechny problem, czy poważna sprawa?

Wyżej opisane przyczyny określają sposób jedzenia przez psa karmy ze względu na łapczywość, towarzyszące mu emocje oraz bodźce. A także ze względu na ewentualne alergie na karmę. Każda z tych przyczyn może zostać wyeliminowana, a życie pupila z czasem stanie się prostsze. 

Co jednak gdy przyczyna występujących dolegliwości jest poważniejsza? Pies może również mieć poważniejsze problemy zdrowotne, które objawiają się między innymi nawracającą czkawką. Taką możliwość należy brać pod uwagę w przypadku dorosłego psa, który nie ma stwierdzonej alergii, ani zmienianej w ostatnim czasie karmy. A także nie ma problemu z łapczywością w trakcie jedzenia. 

Często gdy mowa jest o problemach zdrowotnych, to brana pod uwagę jest niewydolność oddechowa, która powstaje w konsekwencji astmy lub zapalenia płuc. Jeśli nawracającej czkawce towarzyszy charakterystyczne świszczący oddech lub lub odgłosy takie jak: dudnienie lub trąbienie. Również występują niebieskie dziąsła lub problemy z odruchem wymiotnym, to jak najszybciej należy udać się do weterynarza. 

Kolejną niebezpieczną przyczyną może być połknięcie ciała obcego lub zarobaczenie. W przypadku starszych psów może być to spowodowane problemami z brzuchem lub klatką piersiową. 

Co powinien wiedzieć właściciel psa?

Właściciel psa powinien przede wszystkim zwracać uwagę na zmiany w zachowaniu swojego pupila. W przypadkach gdy zachowanie odbiega od normy, a stan psa nie jest dobry należy skontaktować się z weterynarzem. Nie należy bagatelizować problemów zdrowotnych naszych zwierząt. Jeśli zachowanie psa się zmienia, ale jego stan jest dobry to warto go poobserwować przez pewien czas, cały czas trzymając rękę na pulsie!

Przeczytaj również:  Jazda samochodem z psem – podstawowe zasady bezpieczeństwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *