cieczka u psa

Cieczka u psa – ile trwa i jak ją poznać?

Wielu świeżo upieczonych właścicieli psich czworonogów zastanawia się, kiedy u ich pupili (a raczej pupilek) pojawi się pierwsza cieczka. Dlatego podpowiadamy, jak dokładnie wygląda cieczka, jak sobie z nią radzić i czego się spodziewać. Pozwoli to uniknąć wielu problemów podczas tego trudnego dla opiekunów i samego psa czasu.

Czym jest cieczka u psów?

Cieczka u psa oznacza, że zwierzę osiągnęło dojrzałość płciową. Od tego momentu jest ono zdolne do rozrodu. Organizm suki zaczyna produkować komórki jajowe, jednak nie oznacza to, że pies całkowicie gotowy jest do posiadania potomstwa. Wielu hodowców i weterynarzy odradza krycie podczas pierwszej cieczki, kiedy to organizm suczki może nie być jeszcze dostatecznie rozwinięty. Podobnie jak jej charakter i inne cechy psychiczne tak ważne przy późniejszym odchowie miotu.

Kiedy pojawia się pierwsza cieczka u psa?

Nie ma uniwersalnego dla wszystkich psów czasu na pojawienie się pierwszej cieczki. Szerokie widełki pozwalają jednak stwierdzić, że dojrzałość płciową suki osiągają między 6. a nawet 18. miesiącem życia. Wszystko zależy od wielkości i rasy psa. U tych najmniejszych cieczka pojawia się najwcześniej. Stąd przyjęło się mówić, że psy ras dużych i olbrzymich dojrzewają najpóźniej.

Jak wygląda cieczka u psów?

Cieczka u psów to złożone zjawisko, które w rzeczywistości składa się z czterech zupełnie odmiennie wyglądających faz: przedrujowej, rujowej (właściwej), porujowej oraz fazy zwanej okresem spokoju płciowego. Pierwszym trzem towarzyszy krwawienie. 

  1. Faza przedrujowa. Trwa około 10 dni. Zmianom ulegać już wtedy może zachowanie suczki. Do jej narządów płciowych napływa większa niż zwykle ilość krwi. Stają się one nabrzmiałe i przekrwione. Suka może pić więcej niż dotychczas oraz znakować teren podobnie, jak robią to samce.
  2. Faza właściwa. Trwa od kilku dni do nawet kilku tygodni. Komórki jajowe w ciele suki dojrzewają i dochodzi do owulacji. Wydzielina z dróg rodnych jest nieco jaśniejsza. Suka jest gotowa do zapłodnienia, samcom wysyła charakterystyczne zapachowe sygnały świadczące o tej gotowości.
  3. Faza porujowa trwa od kilku dni do nawet kilku tygodni. Wydzielina rodna staje się coraz ciemniejsza i w końcu zanika.
  4. Faza spokoju płciowego. Wiele osób nie zalicza jej do samej cieczki, jednak okres między krwawieniami jest bardzo ważny w całym procesie rozrodu. W tym czasie organizm suki regeneruje się. Jeśli w tym okresie nadal widoczna jest wydzielina z dróg rodnych, należy wybrać się do lekarza weterynarii, który sprawdzi, czy nie rozwinęło się niebezpieczne dla życia psa ropomacicze.
Przeczytaj również:  Czy suchy nos u psa zawsze oznacza chorobę?

Jak długo trwać może cieczka u psa?

Jak wspomnieliśmy już powyżej, cieczka u psów trwać może różne okresy czasu. Przeciętnie powinna skończyć się po mniej więcej 3 tygodniach, jednak w skrajnych przypadkach trwać może nawet kilka miesięcy. Wszelkie niepokojące objawy warto więc konsultować z lekarzem weterynarii.

Cykle rujowe u większości suk pojawiają się raz w roku, jednak zdarzyć się mogą także częściej pojawiające się cieczki. Ważne, aby psy nie były kryte przy każdej nadarzającej się okazji, ponieważ w znacznym stopniu osłabia to ich organizmy. Stowarzyszenia zrzeszające miłośników i hodowców psów rasowych, takie jak Związek Kynologiczny w Polsce, w swych regulaminach wyraźnie zabraniają krycia częstszego niż raz do roku.

Jak radzić sobie podczas cieczki?

Ruja u suki to czas, kiedy właściciel zobowiązany jest do szczególnego jej pilnowania. Zwierzęcy instynkt sprawi, że grzeczne dotąd i posłuszne zwierzę stanie się bardziej skłonne do ucieczek. Podczas spacerów podbiegać też będą zainteresowane suką i jej zapachem psy. W takich sytuacjach nietrudno jest o niechcianą ciążę. Ponieważ zaś cały trud i koszty odchowania potomstwa lub przeprowadzenia zabiegu usunięcia ciąży spadają na właściciela suki, warto pamiętać o smyczy i ciągłym pilnowaniu swojego psa. Nie tylko podczas cieczki właściwej, ale też w czasie fazy przedrujowej i okresie po ustąpieniu krwawienia.

Pomocne mogą się również okazać środki do odstraszania samców i maskujące charakterystyczny zapach suki oraz majtki dla suk z cieczką, które uchronią nasze meble i psie posłanie przed plamieniem z dróg rodnych suki. Znaleźć je można w dobrze zaopatrzonych sklepach zoologicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *