co szkodzi psu

Co szkodzi psu?

Wszyscy kochamy naszych czworonożnych przyjaciół. Choć czasami, gdy nasi towarzysze zdają się uważnie nam przysłuchiwać, przychodzą pocieszyć w trudnej chwili, czy rozkładają się wygodnie na naszym łóżku, naprawdę jest to trudne, musimy jednak wziąć pod uwagę prosty fakt, że psy to nie ludzie. Co za tym idzie – pewne produkty, które uwielbiamy i pewne nawyki, które weszły nam w krew, dla nich okażą się wręcz zabójczo szkodliwe. Aby bardziej naświetlić tę prawdę, dziś skupimy się na produktach i sytuacjach, które mogą bardzo źle wpłynąć na zdrowie naszego podopiecznego.

Palenie papierosów

Nikogo nie trzeba, miejmy nadzieję, przekonywać, że podawanie czworonogom papierosów jest absolutnie zabronione. Musimy jednak wiedzieć, że – tak, jak i w przypadku ludzi – nawet tak zwane bierne palenie może mieć poważne, negatywne konsekwencje dla zdrowia czworonoga. W dymie papierosowym znajduje się bowiem kilka tysięcy substancji niezwykle groźnych dla zdrowia i życia czworonogów, w tym między innymi nikotyna, którą zwierzak może się zatruć.

Palenie warto więc odstawić, lub przynajmniej ograniczyć, tak, aby nie robić tego w pobliżu pupila. Nikotynizm właściciela może bowiem sprawić, że pies stanie się bardziej podatny na poważne choroby – w tym choroby nowotworowe.

Pestki owoców

Pies nie powinien także spożywać pestek owoców. W szczególności mowa tu o morelach, brzoskwiniach, ale także jabłkach. W przypadku połknięcia przez czworonoga, mogą one bowiem doprowadzić do niedrożności jego jelit, a ponadto zawierają niezwykle niebezpieczną substancję, z której powstaje cyjanowodór. 

Należy więc bacznie pilnować, czy podczas konsumpcji owocu jakaś pestka nie spadła nam na ziemię, lub nie leży w innym miejscu łatwo dostępnym dla psa. W przypadku, gdy przyuważymy choćby najmniejszy objaw zatrucia (wymioty, ślinotok, migdałowy oddech, przyspieszona akcja serca) należy natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii. Brak reakcji może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia.

Przeczytaj również:  Ile kosztuje utrzymanie psa? - Kompletny przewodnik po rasach psów i kosztach ich utrzymania

Czekolada 

Nawet, jeśli czworonóg wyczekującymi, smutnymi oczkami przygląda się, jak objadamy się czekoladowymi przysmakami, należy koniecznie zwalczyć pokusę podzielenia się z nim. Czekolada zawiera bowiem niezwykle niebezpieczną dla psów substancję – teobrominę. Nawet jednorazowe przyjęcie tej substancji może prowadzić do bardzo niebezpiecznych dla zdrowia pupila konsekwencji, a w przypadku spożycia dużej jej ilości – nawet jego śmierci.

Objawy zatrucia teobrominą to między innymi wymioty, biegunka, zaburzenia rytmu serca, trudności z oddychaniem, czy też nadmierne pobudzenie psa. Jeśli podejrzewamy, że nasz pies mógł spożyć czekoladę, wskazana jest pilna konsultacja weterynaryjna. 

Kości

Należy absolutnie zaprzeczyć dawnemu stereotypowi. Psom absolutnie nie powinno się podawać kości – i to nawet pomimo faktu, że jeśli już trafią one do miski pupila, ten z olbrzymim zapałem je spałaszuje. Może to bowiem doprowadzić do niedrożności jelit, a nawet ich perforacji – obie te sytuacje stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia pupila. 

Ponadto kości są bogatym źródłem niektórych składników mineralnych, w szczególności wapnia i fosforu, co wbrew pozorom w tym przypadku nie jest dobrą wiadomością. Nadmierne ich spożycie może bowiem doprowadzić do zaburzenia proporcji tychże składników w organizmie czworonoga. 

Czosnek

Choć wielu z nas nie wyobraża sobie żadnego dania bez choćby minimalnego dodatku czosnku, a w dodatku jest on dla nas niezwykle zdrowy – u psów sytuacja prezentuje się, niestety, zgoła inaczej. Wystarczy bowiem, że czworonóg spożyje 5 lub więcej gram czosnku na kilogram masy ciała, aby w jego organizmie doszło do poważnego zatrucia. Jest to związane z faktem, że czosnek zawiera duże ilości substancji przeciwutleniających, które mogą powodować uszkodzenie czerwonych krwinek.

Z tego samego powodu oprócz czosnku czworonogom nie powinno też podawać się m.in cebuli, czy też szczypiorku. Nawet niewielkie ich spożycie może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia naszego przyjaciela.

Przeczytaj również:  Karma dla psów - czy się kierować? Czego się wystrzegać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *