Ile trwa cieczka u psa – co warto wiedzieć na jej temat?

Cieczka u psa trwa zazwyczaj kilka tygodni, podczas których zwierzę może zachowywać się niespokojnie. Okres ten może być jednak nieco inny, w zależności od rasy. Co warto wiedzieć więcej na ten temat? Wyjaśniamy.

Ile trwa cieczka u psa?

Cieczka u psa ile trwa? Odpowiedź na to pytanie nie jest tak oczywista jak to może się wydawać, ponieważ cały proces podzielony jest na kilka faz. Czas ich trwania może zmieniać się w zależności od kondycji fizycznej oraz zdrowotnej zwierzęcia. Istotny wpływ ma także wiek. Przyjmuje się jednak, że u zdrowego i aktywnego psa cieczka trwa od dwóch do czterech tygodni. Kończy się w chwili w której suczka przestaje krwawić, znika nietypowa wydzielina oraz srom powraca do normalnych rozmiarów.

Niewielu właścicieli psów zdaje sobie sprawę z tego, że cieczka zaczyna się kształtować już kilka dni przed pierwszymi widocznymi objawami. Pojawia się tak zwany okres przedrujowy. Objawy zazwyczaj nie są dostrzegalne. Jednak u niektórych ras może objawiać się to między innymi wyraźnym gubieniem sierści i lekkim krwawieniem. Pies zaczyna także zachowywać się nietypowo. Jeśli do tej pory unikał spacerów, to teraz chętnie chce wychodzić na dwór.

Właściwy okres cieczki może poprzedzać intensywne krwawienie. Po tym czasie wydzielina zmienia kolor na różowy, a następnie bezbarwny. Suczka jest gotowa do zapłodnienia i chętnie nawiązuje kontakty z innymi psami. Ta faza jest bardzo intensywna i trwa do maksymalnie dwóch tygodni. Po tym czasie zachowanie psa powoli wraca do normy, ale jeszcze przez następne dni może on zachowywać się nietypowo.

Co należy robić w momencie zauważenia cieczki u psa?

Właściciel psa musi w okresie cieczki poświęcić mu znacznie więcej uwagi niż zazwyczaj. Powinien przede wszystkim przygotować się do częstszego sprzątania po czworonogu. Pies będzie także wykazywał częstą chęć oddawania moczu. Może być konieczne częstsze wychodzenie z psem na zewnątrz. W wielu przypadkach warto także zadbać o właściwe zabezpieczenie mebli i innych elementów wyposażenia. Pies w okresie cieczki będzie mocno aktywny. Może zacząć obgryzać meble lub stać się agresywny w momencie, w którym ograniczmy mu kontakt z innymi psami.

Przeczytaj również:  Nadmierne wypadanie sierści u psa- jak temu zapobiec?

Na rynku znajdziemy specjalne preparaty, które mogą maskować zapach psa w trakcie cieczki. Mogą one być niezwykle przydatnym gadżetem, szczególnie jeśli nie chcemy ograniczać wolności naszego zwierzaka przez cały ten okres. Oczywiście zawsze liczy się zdrowy rozsądek, więc należy ze szczególną uwagą pilnować psa podczas spacerów jeśli chcemy uniknąć ryzyka nieplanowanej ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *