Zapalenie ucha u psa

Zapalenie ucha u psa – objawy i leczenie

Zwykle za najczęstszą przyczynę pojawienia się stanu zapalnego ucha u psa, uważa się wilgoć. Nie da się ukryć, że uszy czworonoga wymagają specjalnej pielęgnacji i troski, a co najważniejsze regularnego czyszczenia. Jak objawia się zapalenie ucha u psa i jak je leczyć?

Zapalenie ucha u psa- jakie są jego przyczyny?

W pierwszej kolejności, warto się zastanowić nad tym, jakie są najczęstsze przyczyny tej przykrej dolegliwości czworonogów. Otóż najczęściej jest ona następstwem działania niekorzystnych bodźców fizycznych, a w szczególności zimna i wilgoci. Warto wspomnieć, że zapalenie ucha u psa może być także bezpośrednim następstwem kąpieli czworonogów zarówno w zbiornikach wodnych, jak i w warunkach domowych w ramach codziennej pielęgnacji. W tym miejscu należy podkreślić, że duże znaczenie ma również rasa naszego pupila. Psy ze stojącymi i krótkimi uszami, mają świetną wentylację na powierzchni małżowiny usznej, a w związku z tym ich przewody słuchowe znacznie szybciej wysychają. W znacznie gorszej sytuacji znajdują się jednak psiaki z uszami zwisającymi. W takim wypadku małżowina uszna całkowicie zamyka dojście światła do zewnętrznej części ucha, a odparowanie wody w takich warunkach jest znacznie utrudnione. Jak łatwo można więc podsumować, to zawilgocenie psiego ucha stwarza idealne warunki do rozwoju zapalenia. Jednak niektóre rasy czworonogów, mają tendencje do zapadania na tego typu dolegliwość, uwarunkowaną genetycznie. Warto wspomnieć, że przyczyną stanu zapalnego może być również alergia, a także obecne w uchu pupila polipy, różnorodne choroby skóry czy gruczoły woszczynowe.

Jak objawia się zapalenie ucha u psa? 

Zapalenie ucha o psa daje niezwykle sugestywne objawy. Wówczas psiak przede wszystkim intensywnie drapie się w okolicy ucha, a także odczuwa ból i włączają się reakcje obronne organizmu. W efekcie właściciele będą mogli zaobserwować np. ropny wyciek z kanału słuchowego. Istotne zmiany można również zauważyć w zachowaniu naszego pupila. Będzie on znacznie rozdrażniony, a także niespokojny, dodatkowo mogą pojawić się zaburzenia równowagi. Ucho po stronie wewnętrznej będzie również zaczerwienione i może pojawić się delikatny obrzęk. Symptomów, że z uchem naszego pupila dzieje się coś niedobrego jest jednak znacznie więcej. Otóż pies będzie intensywnie reagował na świąd pojawiający się przy zapaleniu ucha i będzie- oprócz nadmiernego drapania się- potrząsał głową lub ocierał się o okoliczne przedmioty. Co więcej, mogą pojawić się agresywne reakcje na dotyk. Na skórze głowy, a także małżowiny usznej zaczynają powstawać zmiany zapalne, które są wynikiem nadmiernie sączącej się wydzieliny z ucha. Dodatkowo pojawiają się zadrapania i strupy, a także miejscowe utraty sierści. Warto pamiętać, że zapalenie ucha u psa może stać się również przyczyną wielu powikłań i następstw. Do tych, które pojawiają się najczęściej możemy zaliczyć:

  • zwężenie się kanału słuchowego
  • zwapnienie chrząstki małżowiny usznej
  • przerwanie lub zdeformowanie błony bębenkowej
  • zapalenie ucha środkowego, co przyczyni się do zaburzeń ruchowych u pupila
  • oczopląs
Przeczytaj również:  Choroby skóry u psa – objawy, leczenie, zapobieganie

Jak łatwo można się domyślić, w obliczu tak wielkiego ryzyka, samodzielne leczenie zapalenia ucha u psa, w warunkach domowych nie jest najlepszym rozwiązaniem. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów, należy jak najszybciej skonsultować naszego pupila ze specjalista weterynarii. 

Jak przebiega leczenie zapalenia ucha u psa?

Jak już zostało to wspomniane, leczenie zapalenia ucha u psa powinno rozpocząć się jak najszybciej i pod opieką specjalisty. Wczesne wykrycie infekcji może znacznie ograniczyć cierpienie zwierzęcia, a także ułatwi lekarzowi dalszą terapię. Pupil musi zostać dokładnie zbadany, a następnie podejmowana jest decyzja odnośnie tego, jakie leki będą odpowiednie. Zwykle, najczęściej stosowanym specyfikiem są krople o działaniu antyseptycznym, które stosuje się miejscowo. Jednak warto wiedzieć, że w przypadku perforacji błony bębenkowej, czyli ubytków nie jest możliwe ich zastosowanie. Właściciele czworonogów powinni pamiętać, że przy pojawieniu się pierwszych objawów zapalenia ucha, nie powinni oni zwlekać z wizytą u lekarza, ani stosować preparatów przeznaczonych dla ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *