tłuszczak u psa

Tłuszczak u psa – przyczyny, objawy, leczenie

Zauważenie zmian w postaci guzków, zgrubień czy uwypukleń u psa często wywołuje strach i obawę o zdrowie przyjaciela u jego opiekuna. Niewielkie guzy, które podczas dotyku nie wywołują dolegliwości bólowych u zwierzęcia oraz charakteryzują się miękkością i elastycznością nazywane są tłuszczakami. Tłuszczak u psa jest łagodnym nowotworem o charakterze niezłośliwym, który występuje zwłaszcza u starszych psów. Co warto wiedzieć o tłuszczaku u psa? 

Czym jest tłuszczak u psa?

Tłuszczak u psa jest bardzo powszechną dolegliwością, która zauważona wywołuje wielki niepokój u właściciela czworonoga. Tłuszczaki zwykle nie są groźne dla zdrowia pupila, a ich zdiagnozowanie nie niesie konieczności wykonywania zabiegów chirurgicznych czy leczenia farmakologicznego. Niemniej jednak, wykrycie guzka u psa powinno być skonsultowane z lekarzem – weterynarzem, który opierając się o swoją wiedzę oraz dostępne metody diagnostyczne jest w stanie postawić pewną diagnozę.

Tłuszczak u psa jest popularną nazwą nowotworu niezłośliwego, który dotyczy tkanki łącznej. Pojawienie się zmiany jest efektem przerostu tkanki tłuszczowej, a dokładniej komórek tłuszczowych, które po transformacji zostają otoczone cienką, włóknistą torebką. Tłuszczaki nie są groźne dla zdrowia psa, niemniej jednak ich wielkość może powodować dyskomfort oraz obniżać jakość życia psa. 

Przyczyny rozwoju tłuszczaków u psa

Tłuszczaki w obrazie klinicznym przypominają niewielkie brodawki lub podskórne guzki. Najczęściej pojawiają się pojedynczo, jednak mogą tworzyć niewielkie skupiska. Charakteryzuje je bardzo powolne zwiększanie średnicy oraz brak predyspozycji do owrzodzeń, pękania czy zmieniania swojej postaci. Tłuszczaki podczas dotyku nie prowadzą do uczucia bólu, a dodatkowo są miękkie, elastyczne i bez problemu przesuwają się pod skórą względem innych tkanek.

Mimo, że nie ma jednoznacznej przyczyny pojawienia się tłuszczaka u psa, bardzo często obserwuje się ich obecność u czworonogów:

  • z predyspozycjami genetycznymi,
  • zmagających się z posiadaniem zmian zapalnych o podłożu immunologicznym,
  • cierpiących na dysfunkcje narządów wewnętrznych, które są odpowiedzialne za wydalanie toksyn z psiego ustroju, czyli wątroby, nerek oraz jelit,
  • po urazach mechanicznych ciała,
  • w podeszłym wieku,
  • zmagających się z otyłością,
  • cierpiących na zdiagnozowaną chorobę Cushinga.
Przeczytaj również:  Świerzb u psa – jak rozpoznać i wyleczyć?

Warto pamiętać, aby każdą zmianę w wyglądzie lub zachowaniu psa konsultować z specjalistą. Lekarz weterynarii po obserwacji czworonoga i przeprowadzeniu badań może postawić odpowiednią diagnozę oraz zaproponować konieczne leczenie.

Objawy i leczenie tłuszczaka u psa

Tłuszczak u psa wykrywany jest zazwyczaj podczas głaskania, zabawy lub wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych. Głównymi cechami charakterystycznymi tej zmiany nowotworowej o charakterze niezłośliwym są:

  • miękkość oraz bezbolesność podczas dotyku – jedynie bardzo duże tłuszczaki, które naciskają na nerwy i otaczające tkani powodują dyskomfort i ból podczas nacisku,
  • tłuszczak nie wrasta w tkanki otaczające, dzięki czemu podczas dotyku istnieje możliwość przesuwania go względem innych tkanek,
  • tłuszczak nie jest w stanie samoistnie pękać, co mogłoby skutkować owrzodzeniem lub nadkażeniem bakteryjnym,
  • zmiana najczęściej pojawia się w miejscu, w którym występuje duża ilość zdrowej tkanki tłuszczowej, czyli w okolicach brzucha oraz łap.

Po rozpoznaniu zmiany warto zdecydować się na wizytę u lekarza weterynarii. Weterynarz po wykonaniu wywiadu rozpocznie badanie palpacyjnie, które jest pierwszym etapem rozpoznania dolegliwości. W razie konieczności lekarz wykonuje biopsję cienkoigłową, której wynik jest potwierdzeniem diagnozy.

Większość tłuszczaków nie jest poddawana leczeniu. Jeśli ich rozmiar oraz lokalizacja nie przeszkadzają zwierzęciu, ich leczenie nie jest zalecane przez specjalistów. Znaczny wzrost zmiany lub ułożenie tłuszczaka, które przeszkadza czworonogowi w życiu codziennym jest sytuacją, w której większość właścicieli psów decyduje się na chirurgiczne usunięcie guzka. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *