Problemy skórne są powszechne i pojawiają się nie tylko u ludzie. Niedoskonałości, swędzące reakcje alergiczne i wypryski równie często zdarzają się u psów. Sprawdź, jak zadbać o pielęgnację skóry czworonoga, aby mógł się swobodnie bawić!
Jakie choroby najczęściej pojawiają się u psów?
Prawidłowa pielęgnacja twarzy połączona ze zdrową dietą pozwala zachować promienny i młody wygląd na długie lata. Czy w przypadku czworonożnych przyjaciół wygląda to podobnie?
Wiele chorób skórnych u psów objawia się wypadaniem sierści, drapaniem i świądem, ale także łysieniem, krostami i strupami. Przyczyn tych stanów może być bardzo wiele.
Bardzo popularna choroba skórną diagnozowana u psów jest alergiczne pchle zapalenie. Ich przyczyną jest obecność pasożytów, które w trakcie ugryzienia wprowadzają do organizmu swoją silnie uczulającą ślinę. W efekcie pies mocno się drapie i wygryza sierść. Prawidłowe leczenie tego schorzenia obejmuje wyeliminowanie przyczyny, czyli pcheł oraz objawowe łagodzenie powikłań.
Świerzbowce pojawiające się u psów wywołują zaczerwienie skóry oraz wypadanie sierści. W połączeniu z uporczywym swędzeniem jest to bardzo uciążliwa i nieprzyjemna choroba.
Trądzik, objawiający się grudkami, wypryskami i zaskórnikami również jest chorobą często pojawiającą się u psów różnych ras.
Z jakiego powodu pies może chorować na trądzik?
Wszelkie zmiany zapalne na skórze psa powinny być diagnozowane przez weterynarza. Ich rozpoznanie i znalezienie prawidłowej przyczyny pozwoli odpowiednio szybko wyleczyć zwierzę.
Bardzo często przyczyną trądziku i krost u psów są wszelkiego typu zaniedbania. Nieodpowiednia pielęgnacja lub jej brak mogą powodować choroby skóry, podobnie jak w przypadku ludzi. Każdy organizm ma swoją florę bakteryjną oraz barierę lipidową. Mają one za zadanie bronić ciało przed czynnikami zewnętrznymi.
Zbyt częste lub za rzadkie kąpanie, a także nieprawidłowe wyczesywanie może zaburzyć naturalną pracę gruczołów łojowych w skórze.
Niektóre zmiany trądzikowe u psów mają także podłoże autoimmunologiczne. W takiej sytuacji oprócz prawidłowej pielęgnacji konieczne może być wdrożenie dodatkowego leczenia.
Niektóre wypryski pojawiające się na owłosionej skórze mogą wynikać z reakcji alergicznej. Wtedy również konieczne może być dalsze diagnozowanie. U zwierząt, podobnie jak u ludzi, trądzik może mieć podłoże hormonalne.
Warto mieć także świadomość, że niektóre rasy psów są bardziej narażone na wypryski. Obejmuje to przede wszystkim dobermany, pinczery, buldogi angielskie i dogi niemieckie. Z zasady, młode psy, szczenięta oraz te w bardzo podeszłym wieku są bardziej podatne na wszelkiego typu stany zapalne skóry. Wynika to przede wszystkim z obniżonej odporności.
Zasady pielęgnacji skóry problematycznej u psów
Wybierając odpowiedni sposób na wągry u siebie, można zainteresować się także pielęgnacją skóry trądzikowej u czworonogów. Zwykle konieczne jest wdrożenie profesjonalnego leczenia obejmującego specjalistyczne maści i kremy przeciwzapalne.
Warto także pilnować psa, tak aby podczas drapania nie doprowadził do uszkodzenia skóry. W takiej sytuacji gojenie może być trudne, a drobnoustroje chorobotwórcze dostałyby się do krwioobiegu.
Po zakończonej kuracji konieczne jest także bardzo dokładne dbanie o higienę.
Jeśli trądzik u danego psa wynika z zapalenia mieszków włosowych, należy najpierw uporać się z przyczyną, a dopiero potem zwalczać lub łagodzić objawy.
Czego warto unikać, gdy pies cierpi na choroby skórne?
Chcąc prawidłowo zadbać o psa, warto nie tylko przykładać się do diety oraz pielęgnacji, ale warto również unikać kilku kwestii.
Przede wszystkim pies nie może mieć kontaktu ze środkami chemicznymi, które mogą go uczulić. Warto także zapewnić psu miejsce, w którym będzie mógł schować się przed słońcem.
Jeśli pies swobodnie biega po podwórku, należy usunąć potencjalnie alergizujące rośliny. Dodatkowo warto unikać zbyt częstych kąpieli, a także uważnie wybierać szampony.