Zwolnienie lekarskie przysługuje każdemu pracownikowi, który jest chory lub opiekuję się chorym członkiem rodziny. A co w sytuacji, w której zachoruje twój pies lub kot? Zobacz, czy można otrzymać zwolnienie lekarskie w związku z chorobą zwierzęcia domowego!
Zwolnienie lekarskie przysługuje każdemu pracownikowi. Jeżeli nie może on pełnić obowiązków służbowych z powodu choroby, to może udać się do lekarza, który po diagnozie stwierdzi, czy wypisanie stosownego zwolnienia jest zasadne. Właściciele kotów i psów często traktują swoich pupili jak członków rodziny, ale czy mogą wziąć na nie zwolnienie lekarskie? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!
Zwolnienie lekarskie – czym jest?
Zwolnienie lekarskie to podstawa do otrzymania zasiłku chorobowego w przypadku niezdolności do pracy. Jest ono wystawiane przez lekarza, który najpierw dokonuje badania diagnostycznego, którego celem jest stwierdzenie, czy stan pracownika umożliwia mu wykonywanie pracy. Do zwolnienia dołączana jest informacja o przyczynie niezdolności do pracy i jej długości. Zwolnienie lekarskie można otrzymać przez internet, jest to tak zwane e-zwolnienie. Lekarz online kontaktuje się z pacjentem i stwierdza, czy pracownik jest zdolny do wykonywania pracy. Taki proces można spotkać na wielu portalach internetowych.
Zwolnienie dla opiekuna osoby chorej
Zwolnienie może być również wydane osobie, która opiekuje się chorym członkiem rodziny. Trzeba jednak pamiętać, że jest to możliwe jedynie w przypadku, kiedy nie ma innej osoby, która może zająć się opieką. Zwolnienie lekarskie jest często wydawane w związku z opieką nad małoletnimi członkami rodziny. Aby uzyskać zwolnienie, można skorzystać z opcji telewizyty lub skontaktować się z lekarzem online. Warto skorzystać z zaufanego portalu.
Czy można uzyskać zwolnienie lekarskie na psa lub kota?
Niestety nie można uzyskać zwolnienia lekarskiego, by móc opiekować się chorym psem lub kotem. Zwolnienie lekarskie dotyczy tylko choroby lub opieki nad chorym członkiem rodziny. Jeżeli twoje zwierzę zachorowało, to będziesz musiał wziąć urlop wypoczynkowy lub bezpłatny. Pracodawcy są często bardzo empatyczni i chętnie udzielają tego rodzaju urlopu w nagłych wypadkach.
Jak uzyskać wolne na opiekę nad chorym psem lub kotem?
Duża część pracodawców chce, aby pracownicy dużo wcześniej określali, kiedy będą chcieli skorzystać z prawa do urlopu wypoczynkowego. W wypadkach nagłych konieczne mogą być negocjacje w sprawie jego udzielenia. Pracodawcy są jednak często bardzo wyrozumiali i udzielają pracownikom urlopy w związku z chorobą zwierzęcia domowego. Drugim rozwiązaniem jest wzięcie urlopu bezpłatnego, ale wiąże się to z tym, że pracownik nie otrzyma wynagrodzenia za dni, podczas których był poza pracą. Długość takiego urlopu nie jest wprost określona. Pracodawca na pewno chętnie go udzieli, jeżeli twój pies lub kot zachorował. Czasami może zaistnieć sytuacja, w której pracodawca nie będzie mógł z pewnych względów udzielić urlopu, wtedy pozostaje tylko zwrócenie się do znajomych, którzy zaopiekują się chorym psem lub kotem.
Czy w przyszłości będzie można uzyskać zwolnienie lekarskie na psa lub kota?
Rozstrzygnięcia sądów w krajach europejskich wskazują na to, że prawa zwierząt są coraz bardziej respektowane. Pracownicy będący właścicielami zwierząt domowych są traktowani przez pracodawców z wyrozumiałością. Otoczenie chorego zwierzęcia opieką jest koniecznie, zwłaszcza kiedy w domu nie ma innej osoby, która może się nim zająć. Dużo wskazuje na to, że w kolejnych latach prawo dotyczące opieki nad chorym zwierzęciem może się zmienić, co sprawi, że nie będzie już konieczności brania urlopu wypoczynkowego lub bezpłatnego.
Niestety obecnie nie są prowadzone prace nad stworzeniem specjalnego zwolnienia lekarskiego na opiekę nad chorymi zwierzętami domowymi. Być może w ciągu kilku lat się to zmieni.
Obecnie nie można uzyskać zwolnienia lekarskiego na psa lub kota. Właściciele czworonogów muszą na czas choroby postarać się o urlop u swojego pracodawcy. Na szczęście pracodawcy są często na tyle empatyczni, że bez problemu udzielają pozwolenia na wzięcie wolnego.