Higiena jamy ustnej naszych czworonożnych przyjaciół nie musi zabierać dużo czasu. Jednak czyszczenie zębów u psa powinno znaleźć się w repertuarze każdego opiekuna. Jak i czym myć zęby naszych pupili? I czy nie lepiej skorzystać z pomocy weterynarza?
Higiena zębów już od szczeniaka
Choroby zębów i dziąseł pojawiają się zazwyczaj w dorosłym życiu czworonogów. Jednak niezwykle ważne jest, aby psy przyzwyczajane były do wszelkich zabiegów higienicznych już od pierwszych tygodni pobytu w nowym domu. To, czego nauczymy szczeniaka, wpłynie na całe jego dorosłe życie. Jednak wcześniej warto zapoznać się z informacjami o danej rasie psa – jego wymaganiach i potrzebach. Takie informacje o seterach irlandzkich znajdziesz na stronie: https://www.seteryirlandzkie.pl/.
Przy czyszczeniu zębów i nauce ich mycia należy być bardzo delikatnym. Każde złe doświadczenie i złe skojarzenie, jakie pies połączy z tą czynnością, będzie rzutowało na to, czy będzie pozwalał na nią w przyszłości. Ważne są cierpliwość, wewnętrzny spokój i oczywiście smakołyki, którymi nagrodzimy psa po skończonym zabiegu! Zacząć powinno się od delikatnego dotyku w okolicach pyska, odsłanianiu zębów i dotykania ich. Z czasem wprowadzić można dopiero pastę oraz szczoteczkę do zębów.
Czyszczenie zębów u psa – niezbędne akcesoria
Szukając produktów do higieny jamy ustnej u naszego psa, najczęściej sięgamy po przekąski stomatologiczne. Ich specyficzna budowa pomaga nieco oczyszczać zęby, jednak nie ściągnie z nich osadu, a tym bardziej kamienia nazębnego. Podobnie, jak podawanie suchej karmy, którą nasze psy zazwyczaj połykają ,zamiast gryźć. Niektóre zwierzaki mają po prostu większą, a inne mniejszą skłonność do odkładania się złogów nazębnych.
Szczoteczki do zębów dla psa
Na rynku akcesoriów niezbędnych dla zdrowia naszych psów znajdziemy wiele różnorakich modeli szczoteczek do zębów. Ważne, żeby zawsze wybierać spośród tych delikatnych i dostosowanych swoją wielkością do wielkości naszego czworonoga. Dla wygody opiekunów i lepszej kontroli nad używaną szczoteczką stworzono też specjalne silikonowe nakładki na palec podobne do tych, jakie stosuje się do mycia zębów i dziąseł najmłodszych dzieci.
Dobrą alternatywą, ale i uzupełnieniem zabiegów z tradycyjną szczoteczką jest zapewnienie psom specjalnych zabawek i gryzaków. Ich porowata, pełna najróżniejszych wypustek faktura oczyszcza zęby z osadu, a dodatkowo masuje dziąsła i zapewnia pupilowi doskonałą zabawę.
Pasty do zębów dla psa
Pasta to obok szczoteczki niezbędny produkt, którego nie może zabraknąć w żadnym domu. Pasty dla psów to specjalistyczne produkty, których nigdy nie można zastępować tymi dla ludzi. Pamiętajmy, że zawarte w ludzkich pastach słodziki są dla zwierząt toksyczne i wyrządzić im mogą dużą krzywdę!
W sklepach znajdziemy wiele smaków (głównie mięsnych) i rodzajów past. Na szczególną uwagę zasługują te enzymatyczne. Szczególnie polecane są psom, które w wieku szczenięcym nie przeszły treningu mycia zębów lub z innych powodów nie akceptują tego zabiegu. Pasty te nie wymagają bowiem szczotkowania. Wystarczy nałożyć je na zęby, a zawarte w nich enzymy same zaczną rozpuszczać związki odpowiedzialne za powstawanie na zębach kamienia.
Czyszczenie zębów u weterynarza
Mimo domowych sposobów utrzymania zdrowia i higieny jamy ustnej u naszego czworonogów, czasem konieczna staje się wizyta u lekarza weterynarii i zaawansowane leczenie stomatologiczne. Niestety ściąganie kamienia nazębnego wymaga podaniu psu narkozy, a ta osłabia jego organizm, w dodatku nie jest polecana psom starszym, a także mającym problemy z wątrobą, nerkami lub też sercem.
Dlatego tak ważne są codzienne (a przynajmniej wykonywane kilka razy w tygodniu) zabiegi pielęgnacyjne i zdrowa dieta. Nie powinno w niej zabraknąć witamin z grupy B oraz witaminy C, które zminimalizują ryzyko powstawania chorób przyzębia. Do posiłków warto też dodawać specjalne preparaty, które zapobiegać będą nieprzyjemnemu zapachowi z pyszczka, a także chronić będą przed osadem i odkładaniem się kamienia nazębnego. Produkowane są zazwyczaj ze sproszkowanego gatunku alg morskich i są całkowicie bezpieczne dla naszych zwierząt. Podobnie, jak pasty i szczoteczki znajdziemy je w sklepach zoologicznych oraz przychodniach weterynaryjnych. Mechaniczne czyszczenie zębów pod narkozą zostawmy zaś sobie jako ostateczność.