Ropiejące oczy u psa

Ropiejące oczy u psa – przyczyny i sposoby leczenia

Zwykło się mówić, że oczy psa mogą zdradzić nam wiele tajemnic. Bez wątpienia jest to stwierdzenie jak najbardziej prawdziwe, gdyż z oczu naszych pupili możemy wyczytać nie tylko emocje, ale również problemy zdrowotne. Tak więc dlaczego ropieją oczy u psa i jak to leczyć?

Dlaczego psu ropieją oczy?

Ropiejące oczy u psów są dość częstą przypadłością, która niepokoi właścicieli czworonogów. Zwykle dolegliwość ta ma związek z zaistniałymi podrażnieniami gałki ocznej lub chorobami, które dotykają sam narząd wzroku. Przyczyną ropnej wydzieliny może być również utknięcie pod powieką ciała obcego, a także uraz lub intensywne drapanie oraz oddziaływanie oparów dymu lub kurzu. Warto pamiętać, że dość poważną chorobą, której towarzyszy ropienie oczu jest zapalenie spojówek. W takim wypadku, ropiejącym oczom będą towarzyszyć dodatkowe objawy w postaci:

  • zaczerwienienia i przekrwienia oczu
  • łzawienie
  • niezwykle intensywne mruganie
  • uporczywe pocieranie łapką w okolicy oczu

Do przyczyn ropiejących oczu, które wskazuje na zapalenie wskazówek można zaliczyć czynniki wirusowe, bakteryjne, a także alergiczne. Nie da się jednak ukryć, że najbardziej wszelakim infekcjom oczu sprzyja przede wszystkim osłabienie naturalnych, obronnych mechanizmów w organizmie pupila. Do grupy zwiększonego ryzyka zaliczmy czworonogów, które cierpią już na tak zwany zespół suchego oka, który niestety, ale upośledza wydzielanie łez, a także czworonogi z ras brachycefalicznych, czyli mopsy i pekińczyki, których krótki pyszczek sprzyja zatykaniu się kanalików łzowych, a także mają skłonność do pojawiania się wrzodów na rogówce. Ropiejące oczy u psa mogą być również sygnałem tego, że organizm pupila jest mocno osłabiony i walczy z chorobą ogólnoustrojową. Może być to również sygnał, że pies zmaga się z pasożytami wewnętrznymi lub rozpoczyna się u niego cukrzyca lub choroby wątroby.

Przeczytaj również:  Temperatura u psa - jak się objawia i co zrobić?

Ropiejące oczy u psa- jak o nie zadbać?

Nie jest tajemnicą, że kiedy u czworonoga pojawia się ropna wydzielina z oczu, to piesek będzie wymagał dodatkowej, szczególnej pielęgnacji. W pierwszej kolejności, warto skupić się na tym, by zapobiec rozwojowi infekcji, a także niebezpiecznemu sklejaniu się powiek. Wówczas konieczne będzie regularne usuwanie nadmiaru ropy, który będzie gromadził się w kąciku psiego oka. Warto również przemywać zaatakowane miejsce roztworem soli fizjologicznej, a także esencją herbacianą lub zwykłą ciepłą wodą. Ogromna ulgę dla psa mogą przynieść dedykowane preparaty do pielęgnacji oczu, które zawierają w swoim składzie kwas hialuronowy, alantoinę czy świetlik lekarski- dzięki czemu będą wstanie załagodzić podrażnienia, a także dostatecznie nawilżyć gałkę oczną. Warto pamiętać, że specyfik należy nałożyć w niewielkiej ilości gazik, a następnie przetrzeć nim okolice oka od zewnątrz, do kącika wewnętrznego. Co więcej, tego typu zabieg powinien być wykonywany wielokrotnie w ciągu całego dnia, by mógł on być jak najbardziej efektywny.

Niemniej jednak, może się zdarzyć, że nawet po skutecznym wyleczeniu ropiejących oczu u psa, infekcja może nawracać lub mogą zacząć towarzyszyć jej inne, poważniejsze symptomy. Wówczas niezbędna będzie konsultacja z lekarzem weterynarii w celu wykonania dalszej diagnostyki. Lekarz może wówczas zalecić odpowiednią terapię dla naszego czworonoga, która podyktowana będzie przyczyną wystąpienia infekcji. Zazwyczaj wystarczające okazują się preparaty dedykowane infekcjom oczu, w postaci maści i kropli, które w swoim składzie zawierają również antybiotyki, a także wykazują silne działanie przeciwzapalne i antyseptyczne. Jeśli zaś infekcja będzie następstwem alergii, wówczas niezbędne jest wyeliminowanie alergenu z otoczenia psiaka- może być to np. alergia na nowy pokarm lub na szampon. Może zdarzyć się również tak, że ropiejące oczy są wynikiem choroby ogólnoustrojowej i ogólnego obniżenia odporności organizmu. W takich sytuacjach niezbędna okazuje się farmakoterapia i dietoterapia bogata w składniki stymulujące psi układ immunologiczny. W przypadku niektórych wad narządu wzroku, niezbędne są zabiegi chirurgiczne.

Przeczytaj również:  Grzybica u psa – objawy, przyczyny i leczenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *