temperatura u psa

Temperatura u psa – jak się objawia i co zrobić?

Ciało zdrowego psiaka jest o wiele cieplejsze niż ciało człowieka. Niemniej jednak, kiedy naszego pupila atakuje choroba, można od razu zauważyć i wyczuć, że dzieje się coś niedobrego. Zwiększona ciepłota jest objawem temperatury u psa, jednak jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Temperatura u psa- czym ona właściwie jest?

Większość właścicieli pupili często zastanawia się nad tym, jaka jest idealna temperatura psiego ciała. Niestety, nie da się wyznaczyć jednej wartości dla różnych psów. Z fizjologicznego punktu widzenia, temperatura u psa będzie różna w zależności chociażby od rozmiarów naszego pupila. Co więcej, istnieją bardzo szerokie przedziały „idealnej” temperatury. W mniejszych psów takie wartości wynoszą od 38,5 do 39 stopni Celsjusza, jednak u psów średnich jest to od 38 do 39 stopni Celsjusza. Jeśli jednak mamy do czynienia z psami z rad dużych i olbrzymich rozpiętość temperatury może wynosić od 37,5 do 38,5 stopni Celsjusza. W przypadku szczeniąt zaś, może być to nawet o 0,5 stopnia więcej. Niemniej jednak w pierwszej kolejności, warto zmierzyć temperaturę u psa, kiedy jest on zdrowy. W tym celu warto skorzystać z corocznego badania w gabinecie lub zmierzyć ją samodzielnie dedykowanym termometrem. Jednak warto wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • temperatura u psa będzie wyższa w upalne dni
  • temperatura u psa będzie podniesiona po wysiłku fizycznym, a także w sytuacji stresowej

Jeśli z kolei mówimy o podwyższonej temperaturze u psa, czyli o gorączce to wówczas należy wziąć pod uwagę sytuację, w której wzrasta ciepłota wewnętrza naszego psa, pomimo tego, że prawidłowo funkcjonują wszystkie mechanizmy termoregulacyjne. Taki stan wskazuje na to, że organizm psiaka z czymś walczy, a także jego funkcjonowanie zmienia się by zaadoptować się do nowej sytuacji i przywrócić stan zdrowia. Jeśli mowa o temperaturze u psa wewnętrznej, to już wzrost o 1 stopnień Celsjusza nazywamy stanem podgorączkowym. Z kolei wzrost o 2-3 stopnie Celsjusza uznawany jest za gorączkę. Warto pamiętać, że największa dopuszczalna ciepłota ciała u psa to 43 stopnie Celsjusza, powyżej tej wartości dochodzi do uszkodzenia tkanek.

Przeczytaj również:  Cukrzyca u psa - jakie są jej objawy i w jaki sposób ją leczyć?

Wysoka temperatura u psa- jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Nie da się ukryć, że niektóre rasy psów w żaden sposób nie dają po sobie poznać, że w ich organizmie dzieje się coś niepokojącego. Jednak da się wyróżnić kilka objawów wysokiej temperatury u psa, które powinny nas zaniepokoić. W pierwszej kolejności, warto dłonią sprawdzić, czy skóra psa jest wyraźnie cieplejsza, a lusterko nosa jest suche. Co prawda, bazując na tym nie możemy jednoznacznie ocenić, że wewnętrzna temperatura u psa jest o wiele wyższa niż być powinna. Warto wiedzieć, że nic nie jest wstanie zastąpić badania przeprowadzonego z użyciem termometru. Co więcej, takie badanie minimalizuje również ryzyko pomyłki. Wspomnieliśmy już, że w upalne, letnie dni sierść psa może się znacznie nagrzewać, a lusterko nosa po prostu wysychać. Wówczas o ile procesy termoregulacyjne zachodzą prawidłowo w organizmie, to ma on zdolność samodzielnego chłodzenia się i nie powinno być to powodem do niepokoju. Jak więc upewnić się, czy temperatura u naszego pupila wzrosła, jeśli nie możemy udać się do gabinetu weterynaryjnego? Otóż można pomiar przeprowadzić w zaciszu domowym, jednak istotne jest pamiętanie o kilku podstawowych zasadach. Otóż:

  • koniecznie musimy zaopatrzyć się w termometr, który przeznaczony będzie tylko i wyłącznie dla naszego pupila.
  • niezwykle istotne jest to, by był on zakończony elastyczną końcówką i przeprowadzał pomiar możliwie jak najszybciej.
  • badanie należy przeprowadzić doodbytniczo, a w tym celu, by uniknąć dyskomfortu u naszego pupila, warto zamoczyć gumową końcówkę w wazelinie lub oleju parafinowym.
  • końcówka pomiarowa musi być do końca wprowadzona do odbytu, by badanie było jak najbardziej wiarygodne.

Jeśli urządzenie pokaże nam podwyższoną temperaturę u psa, a dodatkowo zwierzak jest apatyczny i osowiały, a także nie ma apetytu, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Przeczytaj również:  Tłuszczak u psa - przyczyny, objawy, leczenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *