pies-marchew

Jakie warzywa warto podawać psom?

Psy to typowi mięsożercy, jednak nawet u czworonogów ważna jest zdrowa i zbilansowana dieta, która będzie bogata w wiele różnych wartości odżywczych, w tym w witaminy i minerały. Dlatego warto wprowadzić do diety psa owoce i warzywa.

Jakie warzywa mogą jeść psy?

Niezależnie od tego czy na co dzień karmimy naszego psa karmą suchą, mokrą czy samodzielnie gotowanym mięsem, warto tę dietę urozmaicić o warzywa. Są one, podobnie jak w żywieniu ludzi, źródłem wielu minerałów i witamin, co sprawia, że dieta jest bardziej zróżnicowana i zbilansowana. Warzywa dodatkowo są bogate w błonnik, który ułatwia trawienie, pomagając w zaparciach i nie zawierają cholesterolu. Na liście dozwolonych warzyw znajduje się wiele warzyw jedzonych przez nas na co dzień czy to na kanapkach przy śniadaniu, czy jako dodatek do obiadu. Zdrowe dla psów warzywa to marchew, brokuł, papryka czerwona, burak, cukinia, dynia czy ogórki. Podawane na surowo będą świetnym zamiennikiem przysmaków — zdrowe oraz chrupiące. Marchewki pomagają również w dbaniu o zdrowe zęby u zwierzaków. W przypadku ziemniaków raczej zalecane są jedynie słodkie bataty, ponieważ ziemniaki tradycyjne mają za dużo skrobi.

Można podawać je w niewielkiej ilości, ale jedynie ugotowane oraz pod postacią pure. Jeżeli wprowadzimy do diety naszego psa warzywa i będzie je jadł jak najlepsze przysmaki na świecie, może założenie własnego ogródka warzywnego i uprawa marchewki, nie będzie najgorszym pomysłem- zaoszczędzimy na przysmakach i zadbamy o zdrową dietę pupili. Oczywiście nie każdy jest ekspertem od upraw. Warto wówczas przeczytać na przykład tekst https://agropedia.pl/uprawa-marchewki. Znajdziemy tam wszelkie informacje potrzebne nam do tego, aby samodzielnie zacząć uprawiać marchew.

Jakie owoce mogą jeść psy?

Rozszerzanie diety psa to nie tylko marchew, ponieważ również owoce mogą być nie lada przysmakiem. Owoce bogate są w błonnik pokarmowy, ale posiadają więcej cukru w swoim składzie, dlatego trzeba bardziej uważać z podawaniem ich psom. Najbardziej polecanymi owocami dla psów są banany, jabłka, gruszki, maliny i truskawki. Borówki amerykańskie i jagody mają dużo witaminy C, a swoim kształtem i wielkością przypominają standardowe przysmaki treningowe dla psów, dlatego warto stosować je jako zdrowy zamiennik. Psy mogą jeść wiele owoców, których skład stanowi w większości woda, czyli na przykład arbuza. Uwaga! Należy pamiętać, że przed podaniem takich owoców jak arbuz, wiśnie, nektarynki czy brzoskwinie, trzeba koniecznie pozbyć się pestek. Zwierzak może się nimi zadławić, a duża, twarda i szorstka pestka, która zostanie przez przypadek połknięta może poranić psi przełyk lub jelita. Niektóre z owocowych pestek mają w sobie też trujące substancje, które nie są zdrowe nawet dla ludzi – przykładem są pestki śliwek, wiśni i brzoskwiń. 

Przeczytaj również:  Czy suchy nos u psa zawsze oznacza chorobę?

Czego nie podawać psom?

Chociaż powszechnie wiadomo, że jedzenie warzyw i owoców jest zdrowe, nie można zapominać, że pies to nie człowiek. Najlepszym pomysłem będzie uprawa marchewki, którą bez problemu możemy podawać naszym pupilom, a chrupiąca i świeża będzie świetną nagrodą za dobre zachowanie. Jest też lista rzeczy zakazanych. Warzywa, których pod żadnym pozorem nie należy podawać psom to na przykład cebula i czosnek, które drażnią wrażliwy układ pokarmowy i mogą prowadzić do poważnych problemów trawiennych. Chociaż psy mogą jeść czerwoną paprykę, podawanie papryki zielonej nie jest wskazane. Wszystkie warzywa kapustne oraz strączkowe powinniśmy omijać w diecie psów. Ostatnimi dość groźnymi warzywami są surowe ziemniaki oraz pomidory, które zawierają szkodzącą czworonogom solaninę. Jeżeli chodzi o owoce, należy je bardziej ograniczać w dietach psa, ale jest dużo mniej tych całkowicie zabronionych. Są to między innymi winogrona oraz ich pochodne czyli rodzinki. Nie powinno podawać się też pigwy. 

Warzywa i owoce są źródłem wielu witamin i minerałów, w tym błonnika, który pomaga psom w prawidłowym trawieniu, dlatego warto wprowadzić je do diety naszego zwierzaka. Musimy jednak pamiętać jakie produkty mogą szkodzić zwierzętom i wykluczyć je całkowicie z diety psa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *