jak wychować szczeniaka

Jak wychować szczeniaka? 3 podstawowe zasady opieki nad psem

Jeżeli przygarniasz małego psa i nie masz pojęcia, jak wychować szczeniaka, możesz wyrządzić mu sporą krzywdę. Zabranie od matki i rodzeństwa jest dla malucha stresującym przeżyciem. Postępuj zgodnie z poniższymi zasadami, a szczeniak szybko poczuje się w twoim domu bezpiecznie!

Psy uczą się wzorców zachowań praktycznie od samych narodzin. Gdy tylko staną na cztery łapy, zaczynają poznawać reguły rządzące otaczającym ich światem. W twoim domu to ty ustalasz co wolno, a na co nie ma przyzwolenia. Zanim jednak wdrożysz rady odnośnie do tego, jak wychować szczeniaka, daj działać naturze. Niech psiaki przez pierwsze 8–10 tygodni życia uczą się od matki i socjalizują z pozostałymi szczeniętami.

1. zasada wychowania szczeniaka – na początek umiejętności niezbędne

Pod żadnym pozorem nie zaczynaj od nauki sztuczek. W pierwszej kolejności skup się na odpowiednim załatwianiu potrzeb fizjologicznych. Jeśli nie możesz wychodzić ze szczeniakiem na spacer co 2–3 godziny, kup specjalną matę higieniczną. Jeśli widzisz, że pies charakterystycznie przysiada lub zachowuje się niespokojnie, zabierz go do jego „ustępu”.

Jak wzmocnić właściwe nawyki? Nagradzaj pozytywne zachowania jakimś smakołykiem i/lub pieszczotą. Pochwały przydają się także podczas nauki reagowania na komendy, takie jak:

  • siad;
  • leżeć;
  • zostaw;
  • do nogi/wróć;
  • noga (do trzymania się w pobliżu);
  • waruj/zostań.

Utrwalanie komend u szczeniaków

Przy każdym poleceniu powtarzaj jakiś określony, krótki gest. Polecenia słowne powinny być krótkie, nieco inaczej akcentowane. Większość psów lepiej rozróżnia gestykulację oraz intonację głosu niż poszczególne słowa. Jeśli wychowasz szczeniaka w odpowiedni sposób, będzie poprawnie wykonywał komendy na sam ruch dłonią.

Przeczytaj również:  Co szkodzi psu?

2. zasada wychowania szczeniaka – bądź przewodnikiem, nie treserem

U małych psów wiele rzeczy budzi ogromną ciekawość. Chcą wszystkiego powąchać, ugryźć i spróbować, jak smakuje. Musisz stanowczo wyznaczać granice, a zarazem zapewnić szczeniakowi poczucie bezpieczeństwa, komfort oraz emocjonalną więź. Jak zostać „przewodnikiem stada” dla adoptowanego czworonoga? 

Pamiętaj, że pozytywna motywacja działa lepiej niż kara. Szczeniak często nie rozumie, za co cierpi i w ten sposób traci zaufanie do właściciela. Nie znaczy to, że wszystkie przewiny i wybryki można pozostawić bez zdecydowanej reakcji. Specjaliści od szkolenia zwierząt dzielą cele wychowania szczeniaka na następujące kategorie:

  • socjalizacyjne (funkcjonowanie wśród ludzi i innych zwierząt);
  • behawioralne (zachowania zgodne z poznanymi oczekiwaniami);
  • habituacyjne (wywoływanie pożądanych reakcji na określone bodźce);

3. zasada wychowania szczeniaka – ucz psa samodzielności

Prędzej czy później przyjdzie taki czas, kiedy pies będzie zostawał sam w domu. Nie może panikować, kiedy wszyscy domownicy wychodzą do pracy lub szkoły. Jak wychować szczeniaka, by dobrze znosił samotność? Stopniowo przyzwyczajaj go do samodzielności, np. zostawiając go na noc w innym pokoju, przynajmniej przez pewien czas. Schowaj kable i niebezpieczne przedmioty, a zostaw psu ulubione zabawki.

Na początku będzie to mocno uciążliwe. Szczeniak zacznie wyć i piszczeć, może gryźć meble ze zdenerwowania. Nie karz go za okazywanie strachu, tylko spokojnie pokaż, że naprawdę nie ma czego się bać. W końcu nawet wielogodzinna rozłąka przestanie sprawiać psiakowi problem. Regeneracja cery po nieprzespanych nocach, np. z użyciem serum do twarzy, pomoże ci przetrwać najtrudniejsze tygodnie w dobrej kondycji.

Jak wychować szczeniaka na grzecznego psa – 5 dodatkowych trików

Chcesz zmaksymalizować efekty psiego szkolenia? Pamiętaj o poniższych zasadach!

  1. Nigdy nie ucz szczeniaka kilku rzeczy w jednym czasie.
  2. Umiejętnie dozuj nagrody, by posłuszeństwo psa nie zależało od tego, czy masz smakołyk w ręce.
  3. Zachowaj konsekwencję – stosuj wobec szczeniaka te same gesty, słowa itd.
  4. W miarę możliwości ignoruj psa, jeśli ten zachowuje się niewłaściwie.
  5. Trening wychowawczy przeprowadzaj po spacerze, kiedy pies nieco opadł z sił.
Przeczytaj również:  Ciąża u psa - co warto wiedzieć?

Odpowiedź na pytanie „Jak wychować szczeniaka?” nigdy nie będzie taka sama. Wiele zależy od predyspozycji genetycznych danej rasy, warunków w pierwszym domu lub schronisku, a także indywidualnej osobowości psiaka. Jeśli wykażesz cierpliwość i włożysz sporo wysiłku w wychowanie szczeniaka, zyskasz w nim najlepszego przyjaciela!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *